სანდრო ახმეტელის რევოლუციური რაზმის წევრების იდენტიფიკაციის საკითხი
1905 წლის რევოლუციის პერიოდში მთელ რუსეთის იმპერიაში ჩამოყალიბდნენ რევოლუციური რაზმები, რომელთა მიზანი ცარიზმთან ბრძოლა იყო. ეს რაზმები სხვადასხვა პარტიებს ექვემდებარებოდნენ. განსხვავებული იყო მათი იდეოლოგია და პოლიტიკური მრწამსი, მაგრამ ბრძოლის მეთოდები მათ ერთმანეთთან აახლოვებდათ. საარქივო მასალებიდან ჩანს რომ 1906 წლიდან თბილისში, თუმანოვის ქუჩაზე არსებობდა რევოლუციური ჯგუფი რომელსაც ,,ოხრანკა'' ანარქისტ-შანტაჟისტებად მოიხსენიებდა. ჯგუფის წინამძღოლად დასახელებული იყო იმ დროს გიმნაზიის მოსწავლე ალექსანდრე ახმეტელოვი ( მომავალი ცნობილი რეჟისორი -სანდრო ახმეტელი) საქმეში ჩანდა ჯგუფის წევრების ვინაობა. საარქივო მასალების თუ მემუარული ლიტერატურის მეშვეობით აღვადგინეთ ზოგი მათგანის ბიოგრაფია, მათი საქმიანობა, მთლიანად ჯგუფის ბედი.
საკვანძო სიტყვები: 1905 წლის რევოლუცია, სანდრო ახმეტელი, ნიკო როსტომაშვილი, ოხრანკა, რუსეთის იმპერია.

The Question of Identifying the Members of Sandro Akhmeteli’s Revolutionary Detachment
During the Revolution of 1905, revolutionary detachments were formed throughout the Russian Empire with the aim of fighting the tsarist regime. These groups were affiliated with various political parties. Although their ideologies and political convictions differed, the methods they employed in their struggle often brought them closer to one another.
Archival materials indicate that from 1906 a revolutionary group operated on Tumanov Street in Tbilisi, which the Okhrana referred to as “anarchist-extortionists.” The leader of the group was identified as Aleksandre Akhmetelov, at that time a secondary-school student and later the renowned theatre director Sandro Akhmeteli. The archival file also contains information about the identities of other members of the group.
Using archival materials and memoir literature, the study reconstructs the biographies of several members of the group, examines their activities, and traces the subsequent fate of the revolutionary detachment as a whole.