საქართველოს ბიზანტინოლოგთა ეროვნული კომიტეტის წევრი
საკონფერენციო მოხსენება ეხება გნოსეოლოგიის სიკეთესთან მიმართებით მიმოხილვას ფილოსოფიური და საღვთისმეტყველო თვალსაზრისებით. გნოსეოლოგია, როგორც ცოდნის შესაძლებლობებისა და მისი სინამდვილესთან შესაბამისობის საკითხის შემსწავლელი ფილოსოფიური თეორია, აყენებს მოთხოვნას: „შეიცან თავი შენი“, რათა გაიგო, რა შეგიძლია, რა იცი, და ამით მოუწოდებ საკუთარ თავს ახალი ცოდნის შემეცნებისკენ. ამის მოთხოვნილება შესაქმიდანვე დაჰყვა ადამიანს, როგორც შემოქმედის მსგავსსა და ხატს, თუმცა, ადამიანის სურვილი, თავისი შემოქმედის მსგავსად ყოვლისმცოდნე გამხდარიყო, იმთავითვე უპირობო მარცხისთვის იყო განწირული. მიუხედავად ამისა, დღემდე, შემეცნების ობიექტის შემეცნებას მიმართავს - შემეცნების სუბიექტი. ის არის პიროვნება, რომელიც შემეცნებას მიმართავს ტრანსცედენტურ (თავის გარეთ), და იმანენტურ (თავის შიგნით) სინამდვილეში. ადამიანს ღვთისადმი მსგავსება აძლევს შესაძლებლობას, რომ ისწრაფოდეს უფლის შეცნობისაკენ, რასაც გარკვეულწილად მაინც უნდა აღწევდეს. სწორედ ამისათვის ებოძა თავისუფალი არჩევანის უფლებით დაჯილდოებულ ადამიანს გონება.
დღეს, კულტურულ, განვითარებულ საზოგადოებაში, კაცობრიობის მიერ ეპოქათა შესაბამისად ათვისებული ცოდნის ცოდნაზე მოთხოვნები, დაახლოებით ისევე სავალდებულოა, როგორც ზნეობრიობაზე, სინდისიერებასა და ნებისმიერ სიკეთეზე. უცოდინრობა და გაუნათლებლობა კი, თითქმის, ისევე სირცხვილად არის მიჩნეული ადამიანისათვის, როგორც სხვა რაიმე ღირსების დამამცირებელი და უკეთური საქციელი. ამის მიუხედავად, კაცობრიობა, მაინც ცოდნის სინათლისა და უცოდინრობის სიბნელეს შორის ჭიდილში აგრძელებს თავის არსებობის ისტორიას.
ცოდნის უპირატესობაზე მიგვითითებს და გვასწავლის, ჯერ კიდევ ბიბლიური ძველი აღთქმიდან, სოლომონ მეფის მიერ სიბრძნის არჩევანი სხვა ყველა ამქვეყნიური სიკეთეების საპირწონედ. შემდეგშიც ფილოსოფოსთა მიერ სიბრძნის სიყვარულმა გაჭრა გზა ჭეშმარიტებისაკენ და შესაძლებელი გახადა კაცობრიობის აზროვნების წინსვლა უმაღლესი ჭეშმარიტების - ქრისტიანული მოძღვრების შესამეცნებლად. ცოდნა, რომელიც სინამდვილეში ბიბლიურად უკვე უნდა ჰქონოდათ ქრისტეს ჯვარმცმელებს, ვერ მიეცათ, რადგან მცდარ ცოდნაში გაკერპებით თავდაჯერებულობის შედეგად, მათ, საკუთარი ნებით ჩაუკეტეს კარი ჭეშმარიტების მიღების შესაძლებლობას.
ამგვარად გაუგუნურებულნი იქამდე მივიდნენ, რომ ჯვარს აცვეს ჭეშმარიტი ღმერთკაცი, მაშინ, როცა ეგონათ, რომ ჭეშმარიტებას იცავდნენ. რამდენიმე საუკუნით ადრე ასევე სიკვდილით დასაჯეს ფილოსოფიის მამამთავარი - სოკრატეც. არადა, საკმარისი იყო ათი მცნების ჭეშმარიტი პრინციპებით ემოქმედათ და, რაც არ უნდა სისასტიკის ვნებით შეპყრობილები ყოფილიყვნენ, მკვლელებად და ჯვარმცმელებად მაინც არ უნდა ქცეულიყვნენ. ქრისტემ, მამის წინაშე ჯვარმცმელებისთვის პატიების თხოვნისას, მათს გასამართლებლად უცოდინარობა დაასახელა. გამოდის, ქრისტეს მოსვლამდე, კაცობრიობამ, მიუხედავად სიბრძნის ძიების მრავალმხრივი მცდელობისა, ერთი იმდენიც ვერ შეიმეცნა, რომ თავად ღმერთის მკვლელები არ გამხდარიყვნენ. სწორედ უცოდინრობით ხდებიან ჯვარმცმელები იმ ღმერთისა, რომელმაც მოიტანა ცოდნა უმაღლესი სიკეთისა.
საკითხის ამგვარი ფილოსოფიურ-საღვთისმეტყველო ასპექტების თანმიმდევრული მიმოხილვით შევეცადეთ ზოგად ანალიზს, ჩვენს საკონფერენციო მოხსენებაში, გნოსეოლოგიური შესაძლებლობებისა და მისი სინამდვილის კაცობრიობის განვითარების ისტორიაში გავრცობის საქმეში.

Member of the National Committee of Byzantinologists of Georgia
The conference report refers to relations between gnoseology and kindness based on philosophical and theological standpoint.  Gnoseology as knowledge of possibilities and its philosophical theory to study accordance to reality issue, requires: ,,know thy self”, to understand, what you are able to do, what you know and to motivate yourself to seek new knowledge. This need has been with us since creation, as to the likeness and image of the Creator, however, human desire to become omniscient as the creator was doomed from the start, nevertheless, till today cognitive object`s cognition is being managed by cognitive subject. He is a person who directs cognition to transcendental (outside himself) and immanent (inside himself) reality. Similarities between God and humans give them possibilities to stive to know the Lord, which should be reachable to some extent. That is why a person rewarded with the right of free choice was granted a mind.
Today, in cultured, developed society, requirements for the knowledge of the knowledge acquired by mankind in accordance with the eras, is as much of mandatory as morality, conscience and any goodness. Ignorance and illiteracy are considered to be as much shameful as any degrading and bad behavior. Despite this, humanity continues its history of existence in the struggle between the light of knowledge and the darkness of ignorance.
The superiority of knowledge is indicated and taught by the choice of the wisdom of King Solom as a sacrifice of all other worldly goods from the biblical Old Testament. Even after that Philosophers' love of wisdom paved the way to truth and made possible the advancement of human thought to know the highest truth – study and understand Christian doctrine. Knowledge which in reality biblicall, Christ crucifiers must not have been given to them, because as a result of their idolatrous confidence in false knowledge, they have voluntarily closed the door to the possibility of receiving the truth.
Thus, the fools went so far as to crucify an honorable man, when they thought they were defending the truth. Couple of centuries ago Socrates, the father of philosophy, was also executed. However, it was enough for them to act according to the true principles of the Ten Commandments and no matter how much they were obsessed with the passion of cruelty, they could not have become murderers. When Christ asked the Father to forgive the crucifiers, he cited ignorance to justify them. It turns out that before the coming of Christ, mankind, despite their many efforts to seek wisdom, could not think of even one thing so as not to become the killers of God himself. It is through ignorance that they become the crucifiers of the God who brought the knowledge of the highest kind.
In our conference report, we attempted a general analysis with a consistent review of such philosophical-theological aspects of the issue. In the process of spreading gnoseological possibilities and its reality in the history of human development.