სოციალური მეცნიერებების დოქტორი
მოხსენება შეეხება საქართველოში ბოლოდროინდელი რუსული მიგრაციისა და ფაქტობრივად, ერთგვარი რუსიფიკაციის აქტუალური ტენდენციების გააზრებას, რომლებიც მომდინარეობს და/ან გაძლიერდა რუსეთ-უკრაინის ომის პირობებში.
ჩვენ გავაანალიზებთ რუსეთიდან სწორედ ვლადიმერ პუტინის ავტორიტარული მმართველობის შედეგად ზოგადად გაზრდილი ემიგრაციის ჯერ კიდევ საკმაოდ სტაბილურ პროცესს, რაც გამწვავებულია და ატარებს დროდადრო კიდევ უფრო ინტენსიურ ხასიათს - ევროპაში მიმდინარე მეორე მსოფლიო ომის შემდგომი უპრეცედენტო მასშტაბის კონფლიქტიდან გამომდინარე.
ნიშანდობლივია, რომ ზემოაღნიშნულ მიგრაციულ პროცესებს და თანმხლებ რუსიფიკაციის პოლიტიკას თუ, როგორც მინიმუმ, ამგვარი ტიპის მცდელობებს, უპირველეს ყოვლისა, რუსეთის უშუალო სამეზობლოში აქვს ადგილი; სწორედ იმ სამეზობლოში, რომლის მნიშვნელოვანი ნაწილი, მათ შორის საქართველოც, საუკუნეების მანძილზე, პირდაპირ თუ ირიბად, და ამასთან, ირონიულად და პარადოქსულად, - რუსული იმპერიალიზმის გავლენის ისტორიულ არეალს წარმოადგენს და ახლაც - რუსული ოკუპაციის უშუალო მსხვერპლია.
მოხსენებაში, პირველყოვლისა, განვმარტავთ, თუ რას გულისხმობს - ისტორიული „ნოვოროსია“, ე.წ. ახალი რუსეთი და „რუსული სამყაროს“ უფრო ფართო იმპერიალისტური კონცეფცია. შევეცდებით გავარკვიოთ ახალი პროექტის რაობა და მისი პერსპექტივები ცვალებადი მიკრო და მაკრო გეოპოლიტიკური თუ გეოეკონომიკური ფაქტორების გათვალისწინებით, სხვა გარემოებებთან ერთად.
მოხსენება დაეყრდნობა წინააღმდეგობრივ და საკმაოდ რთულად დასადგენ, მათ შორის, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატი) სტატისტიკურ მონაცემებს, ასევე - სხვადასხვა ანალიტიკური ცენტრის და ორგანიზაციის, მაგალითად, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს და სხვა ინსტიტუციების ანგარიშებს.
მიუხედავად იმისა, რომ პრობლემის მრავალგანზომილებიანი გააზრების პროცესში შეიძლება უკიდურესად რთული იყოს იმის მტკიცება, რომ საქართველოში მიმდინარე უდავო რუსიფიკაციის მცდელობა წინასწარ იყო დაგეგმილი რუსეთის ხელმძღვანელობის მიერ, ასეთი დიდი რაოდენობით - ათასობით და ასობით ათასი რუსი ემიგრანტის რელოკაციის პროცესი, - საგულისხმო - სამხრეთ კავკასიის პატარა სახელმწიფოსთვის, სადაც 2024 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით, 3 694 მილიონი ადამიანი ცხოვრობს, ობიექტურად, ნებისმიერ შემთხვევაში წარმოადგენს სხვადასხვა ტიპის საფრთხეს საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოებისთვის.
აღსანიშნავია ასევე, რომ, თუმცა საქართველოს ეკონომიკისა და ფინანსების ზოგიერთმა სექტორმა უდავოდ ისარგებლა რუსული ნაკადების, კერძოდ, საშუალო შემოსავლის მქონე ოჯახებისა და ადამიანების შემოდინებით, რომლებმაც განაგრძეს და რიგ შემთხვევებში მნიშვნელოვნად განავითარეს თავისი ეკონომიკური საქმიანობა ახალი დანიშნულების ქვეყანაში, ამავე დროს, ხაზი უნდა გაესვას, რომ ადგილობრივი საცხოვრებელი პირობები ქვეყნის მოსახლეობისთვის არათუ გაუმჯობესდა, არამედ გაუარესდა კიდეც, რაც ცალკე ანალიზის საგანია.
საკვანძო სიტყვები: რუსული მიგრაცია საქართველოში; საქართველო; რუსეთი; პროექტი „ახალი ნოვოროსია“; რუსიფიკაცია.

PhD in Social Sciences
The paper discusses the current trends of recent Russian migration to Georgia and, in fact, a kind of Russification, which originates and/or has been intensified under the conditions of the Russia-Ukraine war.
We will analyze the still rather stable process of emigration from Russia, which has generally increased as a result of the authoritarian rule of Vladimir Putin, aggravated, and has an even more intense character from time to time – due to the conflict of an unprecedented scale after the Second World War in Europe.
It is significant that the above-mentioned migration processes and accompanying Russification policy, or at least attempts of this type, primarily take place in Russia’s immediate neighborhood; In that neighborhood, a significant part of which, including Georgia, for centuries, directly or indirectly, and at the same time, ironically and paradoxically, represents the historical area of influence of Russian imperialism and is still a direct victim of Russian occupation.
In the paper, first of all, we will explain what it means – the historical “Novorossiya,” the so-called New Russia and the wider imperialist concept of the “Russian world.” We will try to find out the nature of the new project and its prospects, taking into account the changing micro- and macro-geopolitical or geoeconomic factors, among other circumstances.
The paper will be based on contradictory and rather difficult-to-determine statistical data, including the one provided by the National Statistics Office of Georgia (Geostat), as well as reports of various think tanks and organizations, for example, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Transparency International Georgia and other institutions.
In a comprehensive analysis of the issue, it may be difficult to conclusively prove that Russification efforts in Georgia were explicitly directed by the Russian leadership. Nevertheless, the relocation of such a large number—thousands, even hundreds of thousands—of Russian immigrants is significant for a small South Caucasian state like Georgia, which, as of January 1, 2024, has a population of 3.694 million. Regardless of intent, this influx poses clear and varied threats to Georgia’s national security.
It should also be noted that, although some sectors of the economy and finances of Georgia undoubtedly benefited from the Russian influxes, in particular, middle-income families and people who continued and in some cases significantly developed their economic activities in the new destination country, at the same time, it should be emphasized that the local living conditions for the population of the country have not only improved, but have also deteriorated, which is the subject of a separate analysis.