ისტორიის მეცნიერებათა კანდიდატი
დღეს უკრაინაში მეცნიერები მნიშვნელოვან ყურადღებას უთმობენ თავიანთი წინამორბედების ბიოგრაფიებს და განსაზღვრავენ მათ წვლილს ისტორიოგრაფიულ მემკვიდრეობაში.
ამგვარ მეცნიერთა შორის განსაკუთრებული ადგილი უკავია აღმოსავლეთმცოდნე დმიტრი პეტრეს ძე გორდეევს, რომლის სამეცნიერო ბიოგრაფია მჭიდროდ არის დაკავშირებული ხარკოვსა და თბილისთან.
დმიტრი პეტრეს ძე გორდეევი დაიბადა 1889 წლის 8 ნოემბერს ხარკოვში. მისი მამა, პეტრე ანდრიას ძე, ხარკოვის ვეტერინარული ინსტიტუტის დამსახურებული პროფესორი იყო. გიმნაზიაში სწავლის პარალელურად, დმიტრი ქალაქის ხატვისა და ფერწერის სკოლაშიც დადიოდა.
1913 წელს მან დაამთავრა ხარკოვის უნივერსიტეტის ისტორია-ფილოლოგიის ფაკულტეტი და სამეცნიერო საქმიანობის გასაგრძელებლად ხელოვნების ისტორიისა და თეორიის კათედრაზე დატოვეს.
დმიტრი პეტრეს ძე დაინტერესდა ბიზანტიური ხელოვნებით, რის გამოც შუა საუკუნეების არქიტექტურის შესასწავლად საქართველოში და სომხეთში მიავლინეს. 1916–1920 წლებში იგი მონაწილეობდა კავკასიაში მოწყობილ არაერთ ექსპედიციაში, რომელთა მიზანი ადგილობრივი ხელოვნების ძეგლების კვლევა იყო.
1917 წელს . გორდეევი დაინიშნა თბილისის კავკასიის ისტორიულ-არქეოლოგიური ინსტიტუტის ადიუნქტ-პროფესორად.
მისი პროფესიული კომპეტენცია ქართველმა მეცნიერებმაც აღიარეს. 1922 წლიდან დმიტრი პეტრეს ძე კავკასიის ისტორიულ-არქეოლოგიური ინსტიტუტის სრულუფლებიანი წევრი გახდა და თბილისში მოქმედ არაერთ სამეცნიერო დაწესებულებაში მუშაობდა.
1926 წელს . გორდეევი ხარკოვში დაბრუნდა და კიევის ხელოვნებათმცოდნეობის კათედრის სექციას ჩაუდგა სათავეში, რასაც კავკასიის ისტორიულ-არქეოლოგიურ ინსტიტუტში საქმიანობასაც უთავსებდა.
უკრაინაში მეცნიერი კვლავ აგრძელებდა კავკასიის ხელოვნების შესწავლას. იგი გახდა აღმოსავლეთმცოდნეობის სრულიად უკრაინის ასოციაციის გამგეობის სრულუფლებიანი წევრი და უკრაინის მეცნიერებათა აკადემიის სრულიად უკრაინის არქეოლოგიური კომიტეტის კავკასიის კომისიაში ლექციებს კითხულობდა. ამასთანავე, იგი იმ მრავალი სამეცნიერო დაწესებულების წევრიც იყო, რომლებიც უკრაინულ კულტურას იკვლევდნენ.
1928 წლის ბოლოს . გორდეევის ხელმძღვანელობით სრულიად უკრაინის მეცნიერებათა აკადემიაში კავკასიოლოგიის კომისიამ დაიწყო მუშაობა.
თუმცა 1930-იანი წლების დასაწყისში მისი სამეცნიერო საქმიანობა შეწყდა. დმიტრი პეტრეს ძე დააპატიმრეს, .. „რუსულ-უკრაინულ ფაშისტურ ბლოკშიმონაწილეობის ბრალდებით და ხუთი წლით გამასწორებელ-შრომით ბანაკებში პატიმრობა მიუსაჯეს.
1937 წელს ვადამდე გათავისუფლების შემდეგ იგი ქუთაისში ცხოვრობდა, სადაც რუსულ სკოლაში მასწავლებლად მუშაობდა. 1953 წელს თბილისში გადავიდა და საქართველოს ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმში უფროს მეცნიერ თანამშრომლად დაიწყო მუშაობა.
დმიტრი გორდეევი გარდაიცვალა 1968 წლის 19 აგვისტოს თბილისში.
მისი მრავალმხრივი სამეცნიერო საქმიანობა . გორდეევის უკრაინულ და ქართულ ისტორიოგრაფიაში აღმოსავლური ხელოვნების კვლევის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან წარმომადგენლად განხილვის საფუძველს იძლევა.
საკვანძო სიტყვები: საქართველო; ხარკოვი; დმიტრი გორდეევი; კავკასიის მკვლევარი; ხელოვნების ისტორია; XX საუკუნის პირველი ნახევარი.

Affiliation/Organisation Regional Municipal Institution "Scientific and Methodological Center for the Protection of Cultural Heritage"
Candidate of Historical Science
Kharkiv, Ukraine
Dmitry Gordeev - Georgian researcher from Kharkov
Today in Ukraine, scientists pay considerable attention to the biographies of their predecessors, determining their contribution to the historiographical heritage.
Among such scientists, a special place is occupied by Dmitry Petrovich Gordeev, an orientalist whose scientific biography is closely connected with Kharkov and Tbilisi.
Dmitry Petrovich Gordeev was born in Kharkov on November 8, 1889. His father, Peter Andreevych, was an honored professor at the Kharkov Veterinary Institute. While studying at the gymnasium, the boy also attended the city school of drawing and painting.
In 1913, he graduated from the Faculty of History and Philology of Kharkov University and was left at the Department of History and Theory of Art for scientific work.
Dmitry Petrovich became interested in Byzantine art, which is why he was sent to Georgia and Armenia to study medieval architecture. In 1916–1920, he participated in a number of expeditions to the Caucasus, the purpose of which was to study local art monuments.
In 1917, D. Gordeev was appointed an adjunct professor at the Caucasian Historical and Archaeological Institute in Tiflis.
His competence was recognized by Georgian scientists - since 1922, Dmitry Petrovich became a full member of the Caucasian Historical and Archaeological Institute (KIAI), worked in many scientific institutions located in Tiflis.
In 1926, D. Gordeev returned to Kharkov and headed the section of the Kyiv Department of Art History, which he combined with service at the KIAI.
In Ukraine, the scientist continued to study the art of the Caucasus. He became a full member of the board of the All-Ukrainian Association of Oriental Studies, a lecturer at the Caucasian Commission at the All-Ukrainian Archaeological Committee of the Ukrainian Academy of Sciences. He was also a member of many scientific institutions that studied Ukrainian culture.
At the end of 1928, under the leadership of D. Gordeev, a commission on Caucasian studies began its work at the All-Ukrainian Academy of Sciences.
However, in the early 1930s, his scientific activity was interrupted – Dmitry Petrovich was arrested, accused of participating in the so-called "Russian-Ukrainian fascist bloc" and sentenced to 5 years in correctional labor camps.
After his early release in 1937, he lived in Kutaisi, where he worked as a teacher at a Russian school. In 1953, he moved to Tbilisi and worked as a senior researcher at the State Museum of Georgian Art.
Died on August 19, 1968 in Tbilisi.
Such versatile scientific activity allows us to consider D. Gordeev as one of the important figures in the study of oriental art in Ukrainian and Georgian historiography.