საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი
ღუდის ხევი ისტორიული ხადის თემში შემავალი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ტერიტორიული ერთეული გახლავთ. იგი მლეთის ჩრდილო-დასავლეთით მდებარეობს. XIX საუკუნეში სანამ მლეთა-გუდაურის საგზაო მაგისტრალს გაჭრიდნენ, მანამდე ღუდის ხევი წარმოადგენდა ჩრდილო კავკასიასთან დამაკავშირებელი მთავარი მაგისტრალის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მონაკვეთს. გზა ზემო მლეთიდან მიჰყვებოდა ღუდის ხევს, თეთრი არაგვის მარჯვენა ნაპირზე. მისი პუნქტები იყო: განისი, მიქეთი, ხატის სოფელი, ერეთო, ნეფის კალო, შემდეგ თრუსოს სოფლები: აბანო, ოქროყანა, ნოაყაუ, კობი, ხოლო კობიდან კი სტეფანწმინდისკენ მიემართებოდა
ღუდის ხევის ძირძველ მოსახლეობას ბუთხუზებისა და გაგაძეების საგვარეულო წარმოადგენდა. ღუდის ხევის მთავარი სალოცავის ,,ყველაწმინდის“ დეკანოზები ტრადიციულად ბუთხუზების საგვარეულოს წარმომადგენლები არიან.
დაახლოებით XVII საუკუნიდან, ღუდის ხევზე ნაზღაიძეებისა და ბურდულების გვარის წარმომადგენელთა გავლენა გავრცელდა. ისტორიული დოკუმენტების ცნობით XVIII საუკუნის პირველ ნახევარში, ღუდის ხევი ცნობილი ისტორიული პიროვნების ჯანუყა ნაზღაიძის სამოურავო გახლდათ.
XVIII საუკუნეში მიგრაციული პროცესებიდან გამომდინარე, აღნიშნული ხევი თანდათან ქართული მოსახლეობისგან დაიცალა, მათი ადგილი კი ოსებმა დაიკავეს. ვახუშტი ბატონიშვილი მთიულეთის აღწერაში ღუდის ყველაწმინდის ეკლესიას ,,აწ უქმი“-ს სახელით მოიხსენიებს, რაც იმის მიმანიშნებელია, რომ ამ დროს იქ ქართული მოსახლეობა თითქმის უკვე აღარ ცხოვრობდა და ამ მონასტერსაც მუდმივად მომსახურე პერსონალი და ადგილობრივი მრევლიც აღარ ჰყავდა.
1770 წლის ქართლ-კახეთის მოსახლეობის აღწერაში ღუდის ხევი უკვე არაგვის ოსების ერთ-ერთ სამოსახლო რაიონად ფიგურირებს. გიულდენშტედტიც ხსენებულ ხეობას თავისი სოფლებითურთ ოსურ მხარედ თვლის, ისევე როგორც თრუსოს.
აქედან გამომდინარე, ოსები თრუსოსთან ერთად, ღუდის ხევს დღესაც თავიაანთ ძირძველ სამოსახლო ტერიტორიად მიიჩნევენ და პრეტენზიას აცხადებენ ამ ადგილზე.
მოხსენებაში, სხვადასხვა კლასიფიკაციის წყაროების მონაცემებზე დაყრდნობით ვრცლად იქნება განხილული ღუდის ხევთან დაკავშირებული ისტორიულ-ეთნოლოგიური ასპექტები, რითაც ნათლად წარმოვაჩენთ ამ გეოგრაფიული ერთეულის ისტორიულ და თანამედროვე კულტურულ ნარატივს.
საკვანძო სიტყვები: ღუდის ხევი, ხადის თემი, ისტორიული გეოგრაფია, ეთნოისტორია, მიგრაციული პროცესები, ოსური დასახლებები.

Saint Andrew the First-Called Georgian University of the Patriarchate of Georgia
The Ghudi Gorge constitutes one of the significant territorial units historically associated with the Khada community. It is located to the north-west of Mleta. Before the construction of the Mleta–Gudauri road in the nineteenth century, the Ghudi Gorge formed an important section of the principal route connecting eastern Georgia with the North Caucasus. Beginning in Zemo Mleta, the road followed the Ghudi Gorge along the right bank of the White Aragvi River. Its main points included Ganisi, Miketi, Khatis Sopeli, Ereto, and Nephiskalo, followed by the villages of the Truso Gorge—Abano, Okroqana, Noqau, and Kobi—from where the route continued towards Stepantsminda.
The indigenous population of the Ghudi Gorge was represented primarily by the Butkhuzi and Gagadze lineages. Traditionally, the deans responsible for the gorge’s principal sanctuary, the Church of All Saints, belonged to the Butkhuzi family.
From approximately the seventeenth century onwards, members of the Nazghaidze and Burduli families extended their influence over the Ghudi Gorge. According to historical documents, during the first half of the eighteenth century the gorge formed part of the administrative domain governed by Januqa Nazghaidze, a prominent historical figure.
As a result of migration processes during the eighteenth century, the gorge gradually became depopulated of its Georgian inhabitants, whose place was subsequently taken by Ossetian settlers. In his description of Mtiuleti, Prince Vakhushti refers to the Church of All Saints in Ghudi as “now inactive.” This designation suggests that, by that period, the Georgian population had largely disappeared from the area and that the monastery no longer possessed a permanent clergy or a local congregation.
In the 1770 census of the population of Kartli-Kakheti, the Ghudi Gorge already appears as one of the settlement areas of the so-called Aragvi Ossetians. Johann Anton Güldenstädt likewise described the gorge and its villages as an Ossetian-inhabited territory, as he did in the case of Truso.
Consequently, Ossetians continue to regard both the Truso and Ghudi gorges as territories of their ancestral settlement and advance historical claims to these areas.
Drawing on different categories of historical and ethnographic sources, the paper will examine in detail the historical and ethnological dimensions associated with the Ghudi Gorge. The study seeks to present the changing historical context of this geographical unit, as well as the cultural narratives through which it is interpreted in both historical and contemporary discourse.