sartania.mikheil@mail.ru
საქართველოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში(1918-1921წწ.) განსაკუთრებული ადგილი ეკავა სოციალისტ-რევოლუციონერთა პარტიას, რომელთა ლიდერიც იყო ლეო შენგელაია. ის იყო როგორც პარტიის ცენტრალური კომიტეტის თავმჯდომარე, ასევე პარტიული გაზეთ "შრომის" რედაქტორი. ლ. შენგელაია გახლდათ საქართველოს ეროვნული საბჭოსა და დამფუძნებელი კრების წევრი ესერთა პარტიიდან. წინამდებარე ნაშრომის მიზანია შენგელაიას პოლიტიკური პორტრეტის გაანალიზება მისი საპარლამენტო, პუბლიცისტური და იდეოლოგიური მოღვაწეობის ჭრილში. არის ერთ-ერთი ხელმომწერი 1918 წლის 26 მაისს მიღებულ დამოუკიდებლობის აქტზე. იგი აქტიურად მუშაობდა აგრარულ, შრომისა და სარეკომენდაციო კომისიებში, სადაც გლეხობისა და მუშათა კლასის ინტერესებს იცავდა. ის და მისი ფრაქცია აქტიურად აკრიტიკებდა 1921 წლის კონსტიტუციის პროექტს, მას "ბურჟუაზიულს" უწოდებდნენ და უფრო რადიკალური სოციალისტური რეფორმების ასახვას მოითხოვდნენ. საბჭოთა ოკუპაციის შემდეგ შენგელაია საქართველოში დარჩა. მან ბრძოლა იატაკქვეშ გააგრძელა, რის გამოც ბოლშევიკურმა რეჟიმმა 1937 წელს დააპატიმრა და დახვრიტა. ლეო შენგელაიას პოლიტიკურ პორტრეტი წარმოაჩენს პრინციპულ, იდეოლოგიურად მყარ და კომპრომისებისადმი შეუვალ ლიდერს.
საკვანძო სიტყვები: ლეო შენგელაია, სოციალისტ-რევოლუციონერები, ესერები, დამფუძნებელი კრება, კონსტიტუცია.

sartania.mikheil@mail.ru
The Socialist-Revolutionary Party occupied a distinctive place in the political life of the Democratic Republic of Georgia (1918–1921), and one of its leading figures was Leo Shengelaia. He served as Chairman of the Party’s Central Committee and as editor of the party newspaper Shroma. Shengelaia was also a member of the National Council of Georgia and of the Constituent Assembly, representing the Socialist-Revolutionary Party.
The aim of the present paper is to analyze Shengelaia’s political profile through his parliamentary, journalistic, and ideological activities. He was one of the signatories of the Act of Independence adopted on 26 May 1918. He worked actively in the agrarian, labor, and credentials committees, where he defended the interests of the peasantry and the working class.
Shengelaia and his faction were also active critics of the draft Constitution of 1921. They characterized it as “bourgeois” and demanded that it incorporate more radical socialist reforms.
After the Soviet occupation of Georgia, Shengelaia remained in the country and continued his political struggle underground. As a result of his anti-Soviet activities, he was arrested by the Bolshevik regime in 1937 and executed.
Leo Shengelaia’s political portrait reveals a principled and ideologically steadfast leader who was unwilling to compromise on his core political convictions.