ვენეციის კა’ ფოსკარის უნივერსიტეტი
დასავლეთ აზიისა და აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთის ძველი სამყაროს არქეოლოგიისა და ხელოვნების ისტორიის ასოცირებული პროფესორი
PHD
ვენეცია/იტალია
erova@unive.it
გარდაბნის რეგიონის ყორღნული ველები: უახლესი კვლევების მიმოხილვა (ავტორები: ე. როვა, ფ. ბიანკი, ს. კლო, გ. ომაიძე)
ვენეციის კა’ ფოსკარის უნივერსიტეტის, თბილისის ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და გარდაბნის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის ერთობლივი კვლევითი ჯგუფის მიერ 2023 წლიდან GIGAP-ის პროექტის ფარგლებში, გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სამხრეთ ნაწილში განხორციელებულმა მულტიდისციპლინურმა კვლევებმა გამოავლინა რეგიონში სულ მცირე 33 ყორღნული ველი, რომელთაგან მრავალი მანამდე უცნობი იყო, ხოლო არც ერთი მათგანი დღემდე არქეოლოგიურად არ არის გათხრილი.
ნაშრომში განხილული იქნება ყორღნული ველების ტერიტორიული განაწილება, მათი კავშირი ბუნებრივ გარემოსთან და სხვა ტიპის არქეოლოგიურ ძეგლებთან, მათი დაცვის საერთო მდგომარეობა, აგრეთვე ის საფრთხეები, რომლებსაც მათ თანამედროვე ანთროპოგენური საქმიანობა უქმნის. ასევე წარმოდგენილი იქნება მოსაზრებები მათი შესაძლო დათარიღების შესახებ.
ნაშრომში განხილული იქნება თითოეული ყორღნის ზომები, ფორმა, სამშენებლო მასალები, აგების ტექნიკა და სხვა მახასიათებლები, მათ შორის ურთიერთმიმართება, შესაძლო დამხმარე ნაგებობების არსებობა და/ან გვიანდელი ჩარევები. კვლევა მიზნად ისახავს ინდივიდუალური სამარხი მონუმენტების შესწავლიდან გადასვლას ყორღნული ველების, როგორც განმეორებითი მემორიალიზაციისა და კოლექტიური სოციალური ურთიერთქმედების სივრცეების, ანალიზზე, რომელიც დაკრძალვის აქტს სცილდება.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა მეთოდოლოგიურ საკითხებს, კერძოდ, არაინვაზიური კვლევის მეთოდების — დისტანციური ზონდირების, სხვადასხვა სიმაღლიდან გადაღებული დრონით აეროფოტოგრაფიის, ფოტოგრამმეტრიის, საველე ზედაპირული კვლევის, გეოფიზიკური დაზვერვისა და გეოქიმიური ანალიზების — შესაძლებლობებს, უპირატესობებსა და შეზღუდვებს ტრადიციულ არქეოლოგიურ გათხრებთან და მიკროარქეოლოგიურ მეთოდებთან შედარებით.
განხილვაში ასევე გამოყენებული იქნება სამხრეთ კავკასიის სხვა რეგიონებისა და სხვა ტერიტორიების შედარებითი მასალები.
კვლევა განსაკუთრებულ ყურადღებას დაუთმობს გარდაბნის ყორღნული ველის ძეგლს, რომელიც 67 იდენტიფიცირებული ყორღნით შესწავლილ ტერიტორიაზე ამ ტიპის ყველაზე მასშტაბურ ძეგლს წარმოადგენს.
საკვანძო სიტყვები: ყორღანი, ლანდშაფტური არქეოლოგია, არქეოლოგიური დაზვერვა, დისტანციური ზონდირება, არადესტრუქციული კვლევები.
შეძლებისდაგვარად, მოხსენებაში ასევე აისახება GIGAP-ის პროექტის 2026 წლის ზაფხულის საველე სეზონის მოსალოდნელი შედეგები.

Ca' Foscari University of Venice
Associate Professor of "Archaeology and Art History of Ancient Western Asia and of the Ancient Eastern Mediterranean"
Venice/Italy
erova@unive.it
Kurgan Fields in the Gardabani region: an overview of recent research (authors: E. Rova, F. Bianchi, S. Claut, G. Omaidze)
Multidisciplinary research carried out since 2023 by a joint team of Ca’ Foscari University of Venice, Ilia State University of Tbilisi and Gardabani local Museum in the framework of the GIGAP project in the southern part of the Gardabani district revealed the presence, in the region, of at least 33 kurgan fields, many of which were previously unknown, and none of which has been excavated thus far. The paper will describe their distribution on the territory, their connections with the natural environment and with other types of archaeological sites, their overall state of preservation and the potential risks posed to them by modern anthropic activities, and comment on their possible date(s). It will also illustrate dimensions, shape, materials and building techniques and other features of the individual barrows, their mutual relations, the presence of possible auxiliary features and/or later interventions, in the perspective of progressing from the study of the individual funerary monuments to the analysis of Kurgan Fields as places of repeated commemoration and collective interaction beyond the burial event itself. Special attention will be paid to methodological issues, and especially to the different contributions offered by non-invasive methods (remote-sensing, drone footage from different altitudes, photogrammetry, pedestrian survey, geophysical prospections, geochemical analyses), their advantages and their limits compared to traditional excavation and to micro-archaeological techniques. Comparative evidence from other regions of the Southern Caucasus and elsewhere will also be considered in the discussion. The analysis will focus particularly on the site of Gardabani Kurgan Field, which with 67 identified barrows represents the largest site of this kind in the investigated area. As far as possible, the results of the forthcoming summer 2026 field season of the GIGAP project will also be included in the presentation.