ORCID: 0009-0006-4592-0873
გრაფინია ვირჯინია ოლდოინი (1837–1899), იტალიელი დიდგვაროვანი და თავისი დროის ერთ-ერთი ულამაზესი ქალი, ხშირად იწოდებოდა „ოლიმპოდან ჩამოსულ ქალღმერთად“. იგი გამოირჩეოდა არა მხოლოდ შარმითა და სილამაზით, არამედ ისტორიული მოვლენების მსვლელობაზე მნიშვნელოვანი გავლენითაც. ვირჯინია იყო საიდუმლო აგენტი საფრანგეთის სამეფო კარზე და ასრულებდა ბიძაშვილის, კამილო კავურის, მითითებებს, ე.წ. „საწოლის პოლიტიკის“ მეშვეობით.
გრაფინია იყო ნაპოლეონ III-ის ყველაზე ცნობილი საყვარელი და საფრანგეთში ცნობილი „იმპერიის მიზიდულობის ოქროს სიმბოლოდ“. ვირჯინია გამოირჩეოდა მაღალი ინტელექტით, მრავალენოვანი უნარით, მუსიკისა და ცეკვის ხელოვნებით. contemporaries მას „იტალიის მარგალიტს“ უწოდებდნენ. როგორც გამოცდილი მხედარი, თავისუფლად ჯირითობდა ცხენზე, იყო კარგი მსროლელი და საჯაროდ სიგარეტს ეწეოდა, რაც XIX საუკუნეში უჩვეულო იყო.
საფრანგეთ-პრუსიის ომის დროს, 1870 წელს, გრაფინია საიდუმლოდ შეხვდა ოტო ფონ ბისმარკს და მოახერხა მისი დაყოლიება, თავი შეეკავებინა პარიზის ოკუპაციისგან. ასევე, ის იყო ფოტოგრაფიის ადრეული პერიოდის მნიშვნელოვანი ფიგურა, იმპერატორი კარის ფოტოგრაფი პიერ-ლუი პიერსონის მოდელი, 400-ზე მეტი ფოტო შემორჩა. მისი ჩაცმულობა, სამკაულები და მაღალი გემოვნება საფრანგეთში და იტალიაში ძალიან პოპულარული იყო.
გრაფინია გარდაიცვალა 62 წლის ასაკში სრულ მარტოობაში. გარდაცვალების შემდეგ საფრანგეთის პოლიციამ და საიდუმლო სამსახურებმა დაწვეს მის სახლში არსებული ყველა დოკუმენტი, რომლებიც დაკავშირებული იყო მაღალი რანგის პირებთან. იტალიის მეფის, უმბერტო I-ის, ბრძანებით, დაკრძალეს პერ ლაშეზის სასაფლაოზე, პარიზში. მისი ღვაწლი იტალიის გაერთიანების საქმეში დღესაც აღიარებულია.
საკვანძო სიტყვები: ვირჯინია ოლდოინი კასტილიონეს გრაფინია, კამილო კავური, ნაპოლეონ III, ოტო ფონ ბისმარკი, საფრანგეთ-პრუსიის ომი, ფოტოგრაფია.

lalipirtskhalava@yahoo.com
Countess Virginia Oldoini (1837–1899), an Italian noblewoman and one of the most beautiful women of her time, was often called a “goddess descended from Olympus.” She was distinguished not only by her beauty and charm but also by her significant influence on historical events. Virginia served as a secret agent at the French royal court, carrying out the directives of her cousin, Count Camillo Cavour, through so-called “pillow diplomacy.”
Countess Oldoini was the most famous mistress of Napoleon III and known in France as the “Golden Symbol of the Empire’s Allure.” She possessed exceptional intelligence, multilingual skills, and mastery of music and dance. Contemporaries called her the “Pearl of Italy.” A skilled horsewoman, marksman, and unconventional smoker, she captivated European elites with her presence and charisma.
During the Franco-Prussian War in 1870, she secretly met with Otto von Bismarck, successfully persuading him to restrain from occupying Paris. She was also a prominent figure in early photography, serving as the primary model for imperial court photographer Pierre-Louis Pierson, leaving over 400 photographs. Her taste in fashion and jewelry, and her elegance, made her a renowned figure in France and Italy.
Countess Castiglione died in solitude at age 62. Following her death, French police and intelligence destroyed all documents related to high-ranking officials. By order of King Umberto I of Italy, she was buried at Père Lachaise Cemetery in Paris. Her contributions to Italy’s unification are still recognized today.