აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
“პატარა ადამიანის” თემა XIX საუკუნის ქართულ და გერმანულ ლიტერატურაში (აკაკი წერეთელი, ვაჟა-ფშაველა, თომას მანი)
კვლევის საგანს წარმოადგენს „პატარა ადამიანის“ თემა XIX საუკუნის ქართულ და გერმანულ ლიტერატურაში (აკაკი წერეთლის, ვაჟა-ფშაველასა და თომას მანის მოთხრობების მიხედვით). მიიჩნევენ, რომ რუსულ ლიტერატურაში შექმნილმა „პატარა ადამიანის“ სახემ გავლენა მოახდინა ქართულ პროზაზე და ქართველ მწერალთა ნაწარმოებებშიც დასტურდება ეს ფენომენი. აღნიშნული თემა ჩნდება რეალიზმის განვითარებასთან ერთად, სადაც დაბალი სოციალური სტატუსის მქონე პერსონაჟები, ხშირად ჩინოვნიკები, მწერალთა ყურადღების ობიექტები ხდებიან. ამასთან უნდა აღინიშნოს, რომ გერმანული ლიტერატურაც იჩენდა ინტერესს ამ თემისადმი. „პატარა ადამიანის“ სახის ტრადიციული ლიტერატურათმცოდნეობითი განმარტება ჩვეულებრივ ასეთია: „ეს არის დაბალი სოციალური მდგომარეობისა და წარმოშობის მქონე ადამიანი, დაუცველი, რომელსაც არ გააჩნია განსაკუთრებული მონაცემები, მაგრამ უბოროტო და უწყინარია“. თუმცა სინამდვილეში „პატარა ადამიანი“ ბევრად უფრო მრავალწახნაგოვანი სახეა, ძნელია მისცე მას ამომწურავი ახსნა, თითოეულ მწერალთან ის თავისებურად ისახება. ნაშრომის მეცნიერული სიახლე მდგომარეობს იმაში, რომ „პატარა ადამიანის“ თემის კონტექსტში პირველადაა მოცემული ცნობილ მწერალთა სამი მოთხრობის შედარებითი ლიტერატურათმცოდნეობითი ანალიზი, ესენია: აკაკი წერეთლის „ძველი ჩინოვნიკის აღსარება“ (1875), ვაჟა-ფშაველას „ბაგრატ ზახარიჩის სიკვდილი“ (1889) და თომას მანის „პატარა ბატონი ფრიდემანი“ (1897). სიახლე არის აგრეთვე ისიც, რომ აღნიშნული თემა განიხილება დასახელებული მოთხრობების სათაურების ჭრილში სტრუქტურულ-სემანტიკური მეთოდის მეშვეობით. კვლევის საფუძველია ვ.ვინოგრადოვის სიტყვათა რიგის თეორია. ჩვენი მიზანია, განვიხილოთ „პატარა ადამიანის“ თემის კონტექსტში თითოეული დასახელებული მოთხრობის სათაური; თვალი გავადევნოთ სამივე სათაურის, როგორც დეტალების მოძრაობას შესაბამისი მოთხრობის მთელ ტექსტობრივ სივრცეში; გამოვავლინოთ მათი სემანტიკა ცალკეულ ფრაგმენტებში ნაწარმოების შინაარსთან მჭიდრო კავშირში და დავაფიქსიროთ ისინი სიტყვათა რიგების შემადგენლობაში. ანალიზის შედეგად ვასკვნით, რომ როგორც აკაკი წერეთელთან, ასევე ვაჟა-ფშაველასთან ნაჩვენებია „პატარა ადამიანების“ ტრადიციული სახეები, მაგრამ ამ ხატის ინტერპრეტაციაში მათ საკუთარი ნიუანსები შეაქვთ. აკაკი წერეთელი, მაგალითად, „ძველი ჩინოვნიკის აღსარებაში“ წინ წამოსწევს ისტორიულ-ეროვნულ პრობლემატიკას, ვაჟა-ფშაველა კი მოთხრობაში „ბაგრატ ზახარიჩის სიკვდილი“ აყენებს ეპოქის გლობალურ ეგზისტენციალურ პრობლემას. „პატარა ადამიანის“ თემის თავისებურ ახლებურ გააზრებას ვპოულობთ თომას მანის მოთხრობაში „პატარა ბატონი ფრიდემანი“. აქ მთავარი გმირი უკვე აღარ არის წვრილი ჩინოვნიკი, არამედ საშუალო ბიურგერია, საშუალო შეძლების ადამიანი. პატარა ბატონი ფრიდემანი პატარა ფირმის თანამფლობელია, რითაც მისი შესაძლებლობები, ფაქტობრივად, იწურება, მას მეტი გაქანება არ აქვს. ის ასე ხასიათდება: შეუხედავი გარეგნობა, სიმახინჯე, გულჩათხრობილობა, ადამიანებისაგან განრიდება, დარღვეული ფსიქიკა. ეს არის კონკრეტული ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ტრავმის მქონე ადამიანი ‒ ტრავმისა, რომელიც მას გარემოცვის ზემოქმედების ქვეშ ჩამოუყალიბდა. თომას მანი აჩვენებს, თუ როგორ გავლენას ახდენს დეკადენტური განწყობა, ილუზიების მსხვრევა ადამიანის ფსიქიკაზე. მწერალი ამ მოთხრობაში ფსიქოლოგიური ანალიზის მეშვეობით აღრმავებს და აფართოებს „პატარა ადამიანის“ კონცეფციას იმით, რომ გააქვს ეს კონცეფცია სოციალური და ეკონომიკური უთანასწორობის ფარგლებს გარეთ. მისი „პატარა ადამიანი“ ცდილობს, იპოვოს თავის ცხოვრებაში უფრო ღრმა აზრი და მოიპოვოს ბედნიერება ‒ კონკრეტულად სიყვარულში, მაგრამ მარცხს განიცდის. როგორც ვხედავთ, „პატარა ადამიანის“ თემა ქართულ და გერმანულ ლიტერატურაში ასახავს თითოეული კულტურის უნიკალურ სოციალურ და ისტორიულ კონტექსტს.

Invited Lecturer, Department of German Philology
The theme of the "little man" in Georgian and German literature of the 19th century (Akaki Tsereteli, Vazha-Pshavela, Thomas Mann)
The Theme of the "Little Man" in Georgian and German Literature of the 19th Century (Akaki Tsereteli, Vazha-Pshavela, Thomas Mann) Abstract The subject of the study is the theme of the "little man" in Georgian and German literature of the 19th century (based on the stories of Akaki Tsereteli, Vazha-Pshavela and Thomas Mann). It is generally accepted that the image of the "little man" created in Russian literature influenced Georgian prose and is also used in the works of Georgian writers. This theme arises in connection with the development of realism, where characters with low social status, often officials, become the object of attention of writers. It should be noted that German literature has also long shown interest in the "little man". The scientific novelty of this work is that for the first time in the context of the image of the "little man" a comparative analysis of three stories by famous writers is given: "Confession of an Old Official" by Akaki Tsereteli (1875), "The Death of Bagrat Zakharych" by Vazha-Pshavela (1889) and "Little Mr. Friedemann" by Thomas Mann (1897). The novelty of the work also consists in the fact that the said topic is for the first time considered in the context of the title of the named works by means of the structural-semantic method. The basis of our study is the theory of the verbal series of V. Vinogradov. Our goal is to consider the title of each of the named works in the context of the theme of the "little man". As a result of the analysis, we come to the conclusion that both Akaki Tsereteli and Vazha-Pshavela depict images of “little people”. However, both writers introduce their own nuances into the interpretation of this image. Akaki Tsereteli, for example, brings historical and national issues to the forefront. Vazha-Pshavela in his story “The Death of Zakhar Zakharych” through the theme of the “little man” poses a global existential problem of the era. A peculiar rethinking of the theme of the “little man” is found in Thomas Mann’s story “Little Mr. Friedemann”. With the help of psychological analysis, the writer deepens and expands the concept of the “little man”, taking it beyond social and economic inequality. His “little man” tries to find a deeper meaning in his life and find happiness – specifically in love, but fails. Ultimately, the theme of the “little man” in Georgian and German literature reflects the unique social and historical context of each culture.