კავკასიის უნივერსიტეტი
ილია ჭავჭავაძე თავის წერილში „დავით აღმაშენებელი“ წერს: „კაცს ორი სახელი უნდა ჰქონდესო — ამბობს ჩვენი ერი: — ერთი აქ დასარჩენი, მეორე თან წასაყოლიო. ეს ანდერძი ქართველისა ისე არავის შეუსრულებია, როგორც დავით მეფესა“. ილია აბულაძის ლექსიკონის თანახმად, „აღშენება“ ნიშნავს აშენებას, აგებას, სიკეთით აღვსებას და განახლებას.
დავით მეფეს ქართველმა ერმა მიანიჭა ეს წოდება არა მხოლოდ იმიტომ, რომ მან ფიზიკურად ააშენა ქვეყანა, არამედ სულიერადაც „აღაშენა“, ააღორძინა ეროვნული ცნობიერება და დაუბრუნა ერს მამურ-პაპურთა კვალთა სვლა. შინაგანი მრწამსის სიდიდით დავითისთვის შთაგონების წყაროდ მიიჩნევა მეფე დავით მეფსალმუნე, რომელიც ბაგრატიონთა ისტორიული ტრადიციით ბიბლიური წინაპარია.
დავით მეფესთან სულიერი ნათესაობა იკვეთება მის ორიგინალურ თხზულებაში „გალობანი სინანულისანი“, რომელიც ფსალმუნისეული სინანულით არის აღვსილი. ქართველ მეფეთა გერბზე ასახული დავითის შურდული სიმბოლოა გამარჯვებისა. რწმენა, რომ ღმერთი მხარეშია, დავითის არმიას შესაძლებლობას აძლევს ძლიერ მტერსაც კი ებრძოლოს, რაც დასტურდება დიდგორის ბრძოლაში გაერთიანებული მუსლიმთა ლაშქრის დამარცხებით.
აღორძინების საქმეში უმთავრესი ადგილი უჭირავს განათლებას. დავით აღმაშენებელმა შექმნა გელათის აკადემია — „სხუად ათინად და მეორე იერუსალიმად“ — და ნიჭიერი ახალგაზრდები სასწავლებლად საზღვარგარეთ გაგზავნა. მისი ხედვით, ადამიანის რესურსი უმნიშვნელოვანესი იყო ქვეყნის განვითარებისთვის, ამიტომ მსოფლიოდან მოიწვია საუკეთესო სპეციალისტები და მათი პოტენციალი ქვეყნიერების სამსახურში გამოიყენა.

ORCID: 0009-0009-3964-6283
In his letter “David the Builder,” Ilia Chavchavadze writes: “A man must have two names, our people say: one for what is to be defended here, the other to be taken along. This testament of the Georgian people was fulfilled by no one as by King David.” According to Ilia Abuladze’s dictionary, the term aghshena signifies building, construction, filling with virtue, and renewal.
The Georgian people attributed this title to David IV not only because he physically built the country, but also because he spiritually “rebuilt” it, revived national consciousness, and restored the nation to the path of its forefathers. King David drew inspiration from King David the Psalmist, considered a biblical ancestor of the Bagrationi dynasty by historical tradition.
David’s spiritual kinship is evident in his original work Galobani Sinanulisani, imbued with psalmodic penitence. The lion depicted on the coats of arms of Georgian kings symbolizes victory. Belief in divine support empowered David’s army to overcome even a stronger enemy, exemplified in the Battle of Didgori, where his forces defeated the united Muslim army.
Education played a central role in the country’s revival. David IV established the Gelati Academy — “Athens and the Second Jerusalem” — and sent talented youth abroad for study. Recognizing human resources as the most valuable asset for national development, he invited the finest scholars from around the world and utilized their potential for the service of Georgia.