ORCID: 0000-0003-1437-8904
სიღრმისეული ტრანსფორმაციები, რომლებიც ამჟამად საერთაშორისო წესრიგს ცვლის — მათ შორის აშშ-ს საგარეო პოლიტიკის გადახვევა, აშშ–ჩინეთის ურთიერთობების გამწვავება და რუსეთის ფედერაციის აგრესიული ქმედებები — აიძულებს ევროკავშირს ხელახალი შეფასება გაუკეთოს საკუთარი უსაფრთხოების პოლიტიკას. განსაკუთრებით კი აშშ-ს ევროპის მშვიდობის შენარჩუნებისადმი ვალდებულების დასუსტებად აღქმა განაპირობებს ევროკავშირის მიერ ავტონომიური თავდაცვის შესაძლებლობების გაძლიერების ნაბიჯებს.
ეს სტრატეგიული გადახალისება ასახულია ევროპული კომისიის მიერ 2025 წელს გამოქვეყნებულ „ევროპული თავდაცვის თეთრ წიგნში – Readiness 2030“, რომელიც ადგენს ‘ReArm Europe’ ინიციატივის ჩარჩოს. იმის გათვალისწინებით, რომ რუსეთის ფედერაციის მოქმედებები ამჟამად იდენტიფიცირებულია, როგორც ევროპის უსაფრთხოებისა და მშვიდობის მთავარი და გამწვავებული საფრთხე, ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა სულ უფრო და უფრო ფოკუსირდება იმ რეგიონებზე, სადაც რუსული დიპლომატიური, ეკონომიკური და სამხედრო აქტივობები განსაკუთრებით თვალსაჩინოა და სადაც რეგიონული სტაბილურობა განსაკუთრებით დაუცველია. კავკასია წარმოადგენს ასეთ კრიტიკულ რეგიონს.
თუმცა ევროკავშირის უსაფრთხოების პოლიტიკის ანალიზი — მათ შორის კავკასიის ქვეყნებთან დაკავშირებული მიდგომა — უნდა მოიცავდეს ონტოლოგიური უსაფრთხოების პერსპექტივას. ევროკავშირის მოქმედებები არ არის მხოლოდ ინტერესებზე დაფუძნებული გათვლების შედეგი, როგორც ამას რეალისტური მიდგომები საერთაშორისო ურთიერთობებსა და უსაფრთხოების კვლევებში გვასწავლის. ისინი ფორმირდება და იბეჭდება ევროკავშირის სტატუსით (იდენტობით), რომელიც განსაზღვრულია მისი ფუნდამენტური ხელშეკრულებებითა და სამართლებრივი ჩარჩოთი. ეს იდენტობა ეფუძნება კონკრეტულ ღირებულებებსა და პოლიტიკური და სოციალური ცხოვრების პრინციპებს.
ევროპარლამენტის 2025 წლის 12 მარტის რეზოლუცია „მზადყოფნა 2030“ თეთრ წიგბზე ამ ღირებულებებსა და პრინციპებს აღნიშნავს, რომლებიც ხელმძღვანელობენ და ლეგიტიმიზაციას უწევენ ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკას. ამ კვლევაში განიხილება საქართველოს როლი ევროკავშირის უსაფრთხოების პოლიტიკაში, განსაკუთრებით 2022 წლის 24 თებერვლის შემდეგ რუსეთის აგრესიის ფონზე უკრაინის მიმართ. კვლევა ხაზს უსვამს საქართველოს სტრატეგიულ მნიშვნელობას ევროპული უსაფრთხოებისათვის და ამავე დროს აღვნიშნავთ ევროკავშირის ონტოლოგიური უსაფრთხოების იმ ელემენტებს, რომლებიც განსაზღვრავს და ზღუდავს ევროკავშირის პოლიტიკას საქართველოს მიმართ. ეს ელემენტები არა მხოლოდ ხელმძღვანელობენ ევროკავშირის ჩართულობას, არამედ იცავენ მნიშვნელოვან ნორმატიულ შეზღუდვებს.
საკვანძო სიტყვები: ევროკავშირი, უსაფრთხოების პოლიტიკა, ონტოლოგიური უსაფრთხოება, ევროპული უსაფრთხოება.

ORCID: 0000-0003-1437-8904
The profound transformations currently reshaping the international order — including the reorientation of United States foreign policy, escalating tensions in US–China relations, and the aggressive conduct of the Russian Federation — are compelling the European Union to reassess its security policy. In particular, the perceived weakening of the United States’ commitment to maintaining peace in Europe has prompted the EU to take steps towards enhancing its autonomous defence capabilities.
This strategic recalibration is encapsulated in the White Paper on European Defence – Readiness 2030, published in 2025 by the European Commission, which sets out the framework for the ‘ReArm Europe’ initiative. Given that the Russian Federation’s actions are presently identified as a principal and intensifying threat to security and peace in Europe, the EU’s foreign and security policy increasingly focuses on regions where Russian diplomatic, economic, and military activities are most pronounced and where regional stability is particularly fragile. The Caucasus represents such a critical area.
However, an analysis of the EU security policy — including its approach to the countries of the Caucasus region — must incorporate the perspective of ontological security. The EU’s actions are not solely the result of interest-based calculations typical of realist approaches in international relations and security studies. Rather, they are shaped and constrained by the EU’s status (identity), as defined by its foundational treaties and legal framework. This identity is rooted in a commitment to specific values and principles of political and social life.
The European Parliament’s resolution of 12 March 2025 on the Readiness 2030 White Paper refers to these values and principles, which serve to orient and legitimise the EU’s foreign and security policy. This paper seeks to examine Georgia’s role within the EU security policy, particularly after Russia’s aggression against Ukraine on 24 February 2022. In addition to underscoring Georgia’s strategic significance for European security, the paper highlights those elements of the EU ontological security articulated in its foundational documents that shape and constrain EU policy towards Georgia. These elements not only guide the EU’s engagement but also impose significant normative limitations.