გიორგი მთაწმინდელის სახელობის გალობის უნივერსიტეტი
2014 წელს თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიამ გამოსცა უნიკალური აუდიოალბომი, რომელიც 1916-1918 წლებში, პრუსიის ფონოგრაფიული კომისიის წევრების მიერ, ავსტრიისა და გერმანიის ტყვეთა ბანაკებში მოხვედრილი ქართველი ჯარისკაცებისაგან, ცვილის ლილვაკებზე ჩაწერილ სიმღერებს აერთიანებს. ერთ-ერთ სიმღერას ქართველი ტყვეები იწყებენ სიტყვებით — „სადაც ვშობილვარ, გავზრდილვარ“.
რუსეთის იმპერიის სამხედრო სამსახურში მყოფი და გერმანიის ტყვეობაში ჩავარდნილი ქართველი მეომრების მიერ სიმღერით ნათქვამი რაფიელ ერისთავის ეს ლექსი, ისტორიულ-პოლიტიკური კონტექსტის გათვალისწინებით განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს.
ქართულ ტრადიციულ მუსიკასთან რაფიელ ერისთავის კავშირი, არ შემოიფარგლება მისი ზოგიერთი ლექსის ქართულ ტრადიციულ ჰანგებზე დამღერებითა და გახალხურებით. საქართველოს ღირსეული შვილისა და მოამაგის მოღვაწეობა ქვეყანაში ფოლკლორისადმი ინტერესის გაღვივების წლებს დაემთხვა. მან წვლილი შეიტანა არა მხოლოდ ეთნოგრაფიისა და ზეპირსიტყვიერების, არამედ ტრადიციული მუსიკის კვლევაშიც და დაგვიტოვა საყურადღებო ცნობები და მოსაზრებები ქართული საეკლესიო გალობის, ხალხური სიმღერისა და ქალაქური ფოლკლორის შესახებ.
პუბლიკაციაში, რაფიელ ერისთავის ფოლკლორისტული შეხედულებების განხილვასთან ერთად, გაანალიზებულია მისი მოღვაწეობის 50 წლის იუბილე —  XIX საუკუნის ბოლო წლების თბილისის კულტურული ცხოვრების ერთ-ერთი გამორჩეული თარიღი. ქართულ პრესასა და მემუარულ ლიტერატურაში აღწერილი ეს ღონისძიება, ძვირფასი დოკუმენტური მასალაა. იგი წარმოდგენას გვიქმნის იმ პერიოდის საქართველოში ტრადიციული მუსიკის —  ქართული ეროვნული იდენტობის ერთ-ერთი სიმბოლოს როლსა და მნიშვნელობაზე.

Giorgi Mtatsmindeli University of Chant
In 2014, the Tbilisi State Conservatory released a unique audio album featuring songs recorded on wax cylinders by members of the Prussian Phonographic Commission from 1916-1918. These songs were sung by Georgian soldiers held in Austrian and German prisoner-of-war camps. Georgian prisoners begin one of the songs with the words "Where I was born and raised".
This poem by Raphiel Eristavi, sung by Georgian soldiers serving the Russian Empire and captured by the Germans, takes on special significance in the historical and political context.
Rapiel Eristavi's connection with traditional Georgian music is not limited to setting some of his poems to traditional Georgian melodies and turning them into folklore. The work of this esteemed figure and servant of Georgia coincided with a period of burgeoning interest in folklore within the country. He contributed not only to the study of ethnography and verbal folklore but also to the study of traditional music. Eristavi left us remarkable accounts and insights on Georgian church and folk singing traditions as well as urban folklore.
In addition to discussing the folkloristic views of Rapiel Eristavi, the article also analyzes the 50th anniversary of his contributions one of the notable events in the cultural life of Tbilisi in the final years of the 19th century. This event, documented in the Georgian press and in memoirs, serves as valuable primary material. It provides insight into the role and significance of traditional music one of the symbols of Georgian national identity during that period.