ივ. ჯავახიშვილის სახ.თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
ილია ჭავჭავაძესა და რაფიელ ერისთავს შორის განსხვავება 13 წელიწადია; ისინი თანამედროვეები არიან; თუმცა რაფიელს 60-იანელები „უხუცესად“ და „მოხუც პოეტად“ მოიხსენიებენ. ეტყობა, ერთ ათეულ წელსაც საზოგადოებრივი მოღვაწეობის თვალსაზრისით დიდი მნიშვნელობა აქვს. ქვეყანაში თერგდალეულების „დაბადებამდე“ რაფიელ ერისთავმა მრავალი სახელმწიფო სამსახური გამოიცვალა და ყველგან და ყოველთვის ემსახურებოდა ქართულ საქმეს. მიუხედავად იმისა, რომ ის უფროსი თაობის წარმომადგენლად ითვლებოდა, რაფიელი გვერდში ამოუდგა ახალ თაობასა და მის თავკაცს _ ილია ჭავჭავაძეს. ე.წ. „მამათა და შვილთა ბრძოლის დროს“, როდესაც ილიამ პასუხი მკაცრი გასცა ბარბარე ჯორჯაძეს (რაფიელის დას) ენის საკითხებთან დაკავშირებით და მას სხვა ახალთაობელებიც აჰყვნენ, ჩანს, რაფიელ ერისთავმა პოლემიკაში ჩართვისგან თავი შეიკავა. ვფიქრობთ, თუ არა მას, იგავ-არაკების მთარგმნელსა და შემქმნელს, პოეზიაში მთის კილოს შემომტანს, გლეხთა გულშემატკივარს, სხვას ვის უნდა სცოდნოდა სახალხო ენის შემოტანის აუცილებლობის მნიშვნელობა სალიტერატურო ქართულში?! რაფიელს ილიასთან ახლო ნათესაური ურთიერთობაც ჰქონდა _ მისი ბიძა და ილიას გამზრდელი მამიდა მაკრინე ცოლ-ქმარნი იყვნენ; თუმცა შემორჩენილი ეპისტოლეებიდან, საქმიანი დოკუმენტებიდან და პუბლიკაციებიდან მათი ურთიერთობა ლიტერატურულ-საზოგადოებრივი ხასიათისა უფროა. რაფიელ ერისთავმა შეაფასა  ილიას მიერ ჟურნალ „კრებულში“ გამოქვეყნებული გლეხური სიმღერები და ამ ფაქტს დიდი ეროვნული საქმე უწოდა. ამას მოჰყვა რაფიელ ერისთავისა და ილია ჭავჭავაძის ერთობლივი კრებულის –  „გლეხური სიმღერები, ლექსები და ანდაზები“ – ცალკე წიგნად გამოცემა.
ილია ჭავჭავაძესთან რაფიელ ერისთავს მრავალი საზოგადო საქმე აკავშირებდა. ისინი ერთობლივი მონაწილეები იყვნენ  წიგნის საგამომცემლო ქართველთა ამხანაგობის სხდომებისა, ქშწკგ საზოგადოების კრებებისა, „მეფე ლირის“ დადგმისთვის საჭირო მსახიობების შესარჩევი კონკურსისა; „ვეფხისტყაოსნის“ ტექსტის დადგენისა და გამოცემის სხდომებისა, სხვადასხვა საქველმოქმედო საღამოებისა.
ილია გაითვალისწინა რაფიელ ერისთავის მისწრაფება და კომპეტენცია ძველი ხელნაწერების შეკრება-გამოქვეყნებისა და 1881 წელს ქშწკგ საზოგადოების სხდომაზე სწორედ მას დაავალა გრიგოლ ჩარკვიანისაგან შესასყიდი წიგნების შერჩევა; ასევე ამავე  წელს _ ბიბლიოთეკის პროექტისა და წიგნების შეგროვების გეგმის შედგენა.
1884 წელს არტურ ლაისტის საქართველოში ჩამოსვლასთან დაკავშირებით ილიამ ჯერ სადილი გამართა, შემდეგ კი 31 დეკემბერს ქართველი მოღვაწეები ახალი წლისა და „ივერიის“ პირველი ნომრის გამოსვლის შესახვედრად მიიწვია. საახალწლო სუფრის თამადა შეუცვლელი რაფიელ ერისთავი ყოფილა. მიღებული შთაბეჭდილებები აღწერილია არტურ ლაისტის  მოგონებებში, ასევე _ ილია ბახტაძის (ხონელი) „ივერიაში“ დაბეჭდილ პუბლიკაციაში.
ილიასა და რაფიელის ურთიერთობა განსაკუთრებით წარმოჩნდება 1887 წლის დეკემბერში დავით სარაჯიშვილის სახლში გამართულ ნადიმზე, სადაც ილიამ „ოთარაანთ ქვრივი“ წაიკითხა. ნაწარმოების რაფიელისეული შეფასება შემოგვინახა პოეტის პირად ფონდში დაცულმა ერთტაეპიანმა ლექსმა:
,,დღევანდლამდის, ჭეშმარიტად ქვრივი მე არ მყვარებია...“
რაფიელ ერისთავის კავკასიის საცენზურო კომიტეტში მოღვაწეობის დროს ილიას მიერ რაფიელისადმი გაგზავნილი ბარათებიდან ყველაზე მეტად საინტერესოა 1889 წლის წერილი, რომელშიც ის თხოვს რაფიელს მიხეილ ნასიძის ლექსის შეუცვლელად დატოვებას. რაფიელი, თავისი თავის საზიანოდ, ილიას სურვილს აკმაყოფილებს.
ილიამ მონაწილეობა მიიღო 1895 წელს გამართული რაფიელ ერისთავის 50 წლის იუბილის პროგრამის შედგენაში, მგოსნის გვერდით იჯდა მთელი საღამო და სიტყვითაც გამოვიდა.
რაფიელ ერისთავის გარდაიცვალება დიდი დანაკლისი იყო ილია ჭავჭავაძისთვის. მისი სულის მოსახსენიებლად ქშწკგ საზოგადოებამ ქაშვეთის ეკლესიაში გამართა პანაშვიდი, რომლის ორგანიზება ილიას ეკუთვნოდა.

ORCID: https://orcid.org/0009-0004-8031-9528
The difference between Ilia Chavchavadze and Rafiel Eristavi is 13 years; They are contemporaries; However, people of the 60s refer to Rafiel as "elder" and "old poet". It seems that even one decade is of great importance from the point of view of public activity. Before the "appearance” of Tergdaleulebi in the country, Rafiel Eristavi changed many government jobs and served the Georgian cause everywhere and always. Although he was considered a representative of the older generation, Rafiel stood by the side of the new generation and its leader - Ilia Chavchavadze. During the " the so-called Clash of Fathers and Sons", when Ilya gave a harsh answer to Barbare Jorjadze (Rafiel's sister) regarding language issues and other new generation youths followed him, it seems that Rafiel Eristavi refrained from getting involved in polemics.
We think, who but him the translator and creator of fables, the establisher of mountain dialects in poetry, the fan of the peasants, would have known the importance of the need to introduce the folk language into literary Georgian?! Rafiel had a close relationship with Ilya - he and Ilya's foster aunt Makrine were husband and wife; however, from the surviving epistles, business documents and publications, their relationship is more of a literary-social nature. Rafiel Eristavi evaluated the peasant songs published by Ilya in the "Collection" magazine and regarded the fact a great national matter. It was followed by the publication of the joint collection of Rafiel Eristavi and Ilia Chavchavadze - "Peasant Songs, Poems and Proverbs" - as a separate book.
Many public affairs connected Rafiel Eristavi with Ilia Chavchavadze. They were joint participants of the meetings of the book publishing association of Georgians, the meetings of the Society of the People' literacy, the competition for the selection of actors needed for the production of "King Lear"; determination and publishing sessions of the "Man in the Panther’s skin" text, various charity evenings.
Ilia took into account Rafiel Eristavi's aspiration and competence to collect and publish old manuscripts, and in 1881, at the meeting of the Society of the People's Literacy, he entrusted him with the selection of books to be purchased from Grigol Charkviani; Also in the same year, drawing up the library project and book collection plan. In connection with Arthur Laist's arrival in Georgia in 1884, Ilia first held a dinner, and then on December 31, he invited Georgian figures to celebrate the New Year and the release of the first issue of "Iveria". Rafiel Eristavi was irreplaceable at the New Year table. The vivid impressions are described in Arthur Laist's memoirs, as well as in the publication printed in "Iveria" by Ilia Bakhtadze (Khoneli). The relationship between Ilya and Rafiel is particularly evident at the Banquet held in Davit Sarajishvili's house in December 1887, where Ilya read "Otaraant Widow". Rafiel’s assessment of the work was preserved in the personal fund of the poet:
"Until today, I had never loved a true widow...."
The most interesting of the cards sent by Ilia to Rafiel during his tenure in the Caucasian censorship committee of Rafiel Eristavi is the letter of 1889, in which he asks Rafiel to leave Mikheil Nasidze's poem unchanged. Rafiel, to his own detriment, fulfills Ilya's wish. Ilya took part in drawing up the program of the 50th anniversary of Rafiel Eristavi held in 1895, he sat next to the poet all evening and gave a speech. The death of Rafiel Eristavi was a great loss for Ilia Chavchavadze. For the remembrance of his soul, the Peopple’s Literacy Socity held a funeral in the Kashveti church, the organization of which belonged to Ilia