სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმი
XIX საუკუნის მეორე ნახევარში საქართველოს კულტურულ-საზოგადოებრივ ცხოვრებაში არ დარჩენილა არც ერთი მოვლენა, რომელშიც რაფიელ ერისთავს მნიშვნელოვანი წვლილი არ შეეტანა. სამწერლო, სამეცნიერო და საზოგადოებრივი მოღვაწეობის სამოცი წლის მანძილზე იგი უშუალოდ მონაწილეობდა რუსეთის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების, რუსეთის გეოგრაფიული საზოგადოების კავკასიის განყოფილების, კავკასიური მუზეუმის, ქართული თეატრის, იმ პერიოდის ჟურნალ-გაზეთების... შექმნასა და საქმიანობაში. ფასდაუდებელია მისი ღვაწლი ქართული ეთნოგრაფიული სკოლის ჩამოყალიბებისა და განვითარების საქმეში.
მოხსენება ეხება რაფიელ ერისთავის მოღვაწეობას რუსეთის გეოგრაფიული საზოგადოების კავკასიის განყოფილებასა და მასთან დაარსებულ კავკასიურ მუზეუმში 1851-1861 წლებში.
სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმისა და ეთნოგრაფიის განყოფილების, ხელნაწერთა ინსტიტუტის არქივებში, სამეცნიერო ლიტარატურაში მოძიებული დოკუმენტაციის, საინვენტარო დავთრებისა და კატალოგების შესწავლის შედეგად თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ცნობილმა მწერალმა და საზოგადო მოღვაწემ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა კავკასიური მუზეუმის განვითარებასა და წინსვლაში, მუზეუმში ეთნოგრაფიული და ისტორიული კაბინეტე ბის მოწყობაში.
1851 წელს თბილისში ჩამოყალიბებული რუსეთის გეოგრაფიული საზოგადოების კავკასიის განყოფილების ნამდვილი წევრობა რაფიელ ერისთავს საშუალებას აძლევდა ორგანიზაციის გამოცემებში გამოექვეყნებინა ეთნოგრაფიული ხასიათის პუბლიკაციები, საველე თუ საექსპედიციო მუშაობის ანგარიშები. სწორედ ამ განყოფილების ბაზაზე 1852 წელს ჩამოყალიბდა კავკასიის მუზეუმი. 1855 წლის იანვარში კავკასიის მუზეუმის დირექტორმა ვ. ა. სოლოგუბმა რაფიელ ერისთავი, როგორც ეთნოლოგი მუზეუმში მიიწვია სამუშაოდ, რათა ეწარმოებინა ფონდებში შემოსული ნივთების რეგისტრაცია, სისტემაში მოეყვანა ეთნოგრაფიული და ისტორიული ექსპონატები. განესაზღვრა კოლექციების სამუზეუმო ღირებულება, წარმომავლობა, მათი ფუნქცია-დანიშნულება. განყოფილების ანგარიშებიდან ჩანს, რომ რაფიელ ერისთავმა ეს სამუშაო პირნათლად შეასრულა. ამასთან ერთად მან პირველმა შეიმუშავა კოლექციათა კატალოგიზაციის სისტემა, რაც იმ დროისთვის უპრეცედენტო შემთხვევა იყო. ჩატარებული სამუშაოებით ნათლად გამოჩნდა რაფიელ ერისთავის სამუზეუმო საქმიანობის უახლოესი მეცნიერული მიღწევების ცოდნა. მისი დამსახურებით მუზეუმის 1856 წლის ეთნოგრაფიული კაბინეტის კატალოგი ბევრად უფრო სრულყოფილი და ინფორმატიულია, ვიდრე 1870 წელს გუსტავ რადეს დროს შედგენილი სარეგისტრაციო წიგნი (კატალოგები დაცულია სიმონ ჯანაშიას სახელობის სახელმწიფო მუზეუმის არქივში).
რაფიელ ერისთავის სამუზეუმო საქმიანობაში მნიშვნელოვანი იყო მისი როლი ნივთების მოძიება-თავმოყრასა და დაცვაში. რაფიელ ერისთავის მიერ შეძენილი და შემოწირული რამდენიმე ექსპონატი ეთნოგრაფიის კოლექციების სხვადასხვა ფონდშია დაცული. მან საფუძვლიანად შეისწავლა და მუზეუმში შემოიტანა ძველებური, ბანქოს სათამაშო ფირფიტები ე. წ. ,,განჯაფა“. როგორც პროგრესულად მოაზროვნე მეცნიერმა უარყო ექსპონატების შეგროვების იმ დროისთვის გავრცელებული რარიტეტული მეთოდი. ხალხში, ადგილზევე არკვევდა ნივთის რაობას, ადგილობრივ სახელწოდებას. რაფიელ ერისთავი არა მარტო ეთნოგრაფიული კოლექციებით ამდიდრებდა კავკასიის მუზეუმის ფონდებს, არამედ განათხარი მასალითაც. ცნობილია, რომ მას თავადვე უწარმოებია არქეოლოგიური გათხრები ანაკლიაში, რის შედეგად მოპოვებული ნივთები მუზეუმისთვის გადაუცია.
საარქივო დოკუმენტებიდან ჩანს, რომ რაფიელ ერისთავი 1860-იან წლებშიც აქტიურად მონაწილეობდა განყოფილებისა და მუზეუმის საქმიანობაში, რისთვისაც მუზეუმის ხელმძღვანელებისა და გეოგრაფიული საზოგადოებისაგან რამდენჯერმე მადლობა დაიმსახურა. მისი დიდი დამსხურებაა ის, რომ კავკასიური მუზეუმის ეთნოგრაფიის კაბინეტი, რუსეთის იმპერიის მასშტაბით ერთ-ერთ წამყვან სამხარეო – ეთნოგრაფიულ ცენტრად იქცა.

ORCID: https://orcid.org/0009-0000-6566-3305
Raphiel Eristavi, the inaugural curator of the Caucasian Museum, was a pivotal figure in the cultural and social landscape of Georgia during the latter part of the 19th century. Across six decades of literary, scientific, and public engagement, he played integral roles in the formation of various significant institutions such as the Russian Literacy Society, the Caucasus Department of the Russian Geographical Society, the Georgian Theater, and numerous publications of the era. Eristavi's influence on the establishment and advancement of the Georgian ethnographic school was immeasurable.
This study delves into Raphael Eristavi's tenure within the Caucasus Department of the Russian Geographical Society and the subsequent founding of the Caucasian Museum from 1851 to 1861. Extensive research conducted in archives of the Simon Janashia Museum of Georgian, the Ethnography Department, and The National Center of Manuscripts confirms Eristavi's vital contributions to the development of the Caucasian Museum and the curation of its ethnographic and historical exhibits.
Having membership in the Caucasus section of the Russian Geographical Society founded in Tbilisi in 1851, Eristavi seized the opportunity to publish ethnographic works and fieldwork reports in the society's publications. This association led to the establishment of the Museum of the Caucasus in 1852, where Eristavi was later invited by the museum director V. A. Sologub to oversee the registration and categorization of collections, as well as the enhancement of ethnographic and historical displays. Eristavi's meticulous cataloging system and dedication significantly enriched the museum's ethnographic collection, surpassing later cataloging efforts by Gustav Rade.
Noteworthy was Eristavi's hands-on approach to acquiring museum items, opting for personal exploration and community engagement over conventional rarity-based collection methods. His commitment to ethnographic research extended to archaeological excavations in Anaklia, adding excavated artifacts to the museum's holdings. Through his active involvement in the museum and department activities in the 1860s, Eristavi earned recognition from museum and geographical society leaders for elevating the Ethnography Cabinet of the Caucasian Museum to prominence as a premier regional ethnographic center within the Russian Empire.