დეპარტამენტის ხელმძღვანელი
რაფიელ ერისთავი ცნობილია როგორც პოეტი, მწერალი, დრამატურგი, ეთნოგრაფი, ფოლკლორისტი, ლექსიკოლოგი – ლექსიკოგრაფი, ჟურნალისტი და დიდი საზოგადო მოღვაწე, რომელმაც არა ერთ საეროვნო საქმეს დაადგა თავი და ხელი შეუწყო ეროვნული ცნობიერების გამოღვიძებას. მისი მოღვაწეობის გამაოგნებელ მრავალფეროვნებაზე უკვე არა ერთი მისი თანამედროვე წერდა.
ამ მხრივ განსაკუთრებით აკაკი გამოირჩეოდა. იგი რაფ. ერისთავის იუბილესთვის მზადების პერიოდში, 1895 წლის მაისში, ქართველობას აუწყებდა („კვალი“, №22), რომ რაფ. ერისთავის ნაღვაწის შესაფასებლად აუცილებელი იყო ათასი წვრილმანის შეტოლება, მთლიანობაში გააზრება.
ერთი ადამიანური ამქვეყნიური დროჟამულობაც კი საკმარისი გახდა მისი ამ მრავალმხრივი ნაღვაწის მივიწყებისათვის. ამ გარემოებამ ათქმევინა აკაკის რაფ. ერისთავის გარდაცვალებიდან სამი კვირის თავზე, 1901 წლის 12 მარტს („ივერია“, №57): რაფიელ ერისთავი რომ პოეტი არ ყოფილიყო, როგორც საზოგადო მოღვაწე, უყურადღებოდ დარჩებოდაო.
აკაკი ამის მიზეზად იმ გარემოებას ასახელებდა, რომ რაფ. ერისთავი დასავლეთ საქართველოში მოღვაწეობდა და არა თბილისში, „სადაც ყოველი ნაბიჯი, გინდ მცირედიც იყოს, თვალსაჩინოა“.
თუ XX საუკუნის გარიჟრაჟზე რაფ. ერისთავის ნაღვაწში ღირებული და გამძლე მხოლოდ პოეზია დაინახეს, რამდენიმე ათეული წლის შემდეგ ისეთ საქმეშიც მოუძებნეს ნაკლი, როგორიც იყო ქართული ენის ცენზორობა. ალ. ჯაბადარის მოგონების საპირისპიროდ, რომლის მიხედვითაც რაფ. ერისთავს მისთვის უთქვამს: არ ვიცი, ცენზორად როდემდე ვიქნები. თუ რამ გაქვთ დასაბეჭდი ცენზურის მხრივ, საჩქაროდ წარმომიდგინეთო („მნათობი“, 1934, №1-2, გვ. 273), რაფ. ერისთავს თითქოს ერთი დანაპირები - ნ. ბარათაშვილის „ბედი ქართლისას“ დაბეჭდვის პირობა არ შეესრულებინოს (ი. იმედაშვილი).
ამ შემთხვევაში გათვალისწინებული არ ყოფილა რაფ. ერისთავის სამსახურებრივი მდგომარეობა – დიდი ეჭვი და უნდობლობა ხელისუფლების მხრიდან, რაც მის თანამდებობრივ დაქვეითებაში გამოიხატა (სამეგრელოს მმართველიდან ცენზორობამდე) - ცენზორობა მისთვის საარსებო წყაროს შენარჩუნების შანსი იყო.
XIX საუკუნემ რაფ. ერისთავის ნაღვაწში მაინც ის ცნო ღირებულად, რაც მკაფიოდ გაცხადდა მისი 50 წლის იუბილეს ჩატარებაში 1895 წლის 22 ოქტომბერს და რც გამოიხატა „ქართველთა ეროვნულ ამოძრავებაში“.

Philology and Media Technologies
Raphiel Eristavi is known as a poet, writer, dramatist, ethnographer, folklorist, lexicologist –lexicographer, journalist and a great public figure who dedicated himself to many national affairs and contributed to the awakening of national consciousness.
Many of his contemporaries have already written about the amazing diversity of his work. Akaki stood out in this regard.
During the preparations for Raphiel Eristavi's jubilee, in May 1895, he announced to Georgians ("Kvali", No. 22) that in order to appreciate the work of Raphiel Eristavi, it was necessary to compare a thousand small things, to understand them as a whole.
Even one human temporality was enough to forget his many-sided work.
Three weeks after Raphiel Eristavi's death, on March 12, 1901 ("Iveria", No. 57), this circumstance told Akaki: if Raphiel Eristavi had not been a poet, as a public figure, he would have remained unnoticed.
Akaki cited the fact that Rafiel Eristavi worked in Western Georgia and not in Tbilisi, "where every step, no matter how small, is visible".
If at the dawn of the 20th century, they saw only poetry as valuable and durable in the work of Raphiel Eristavi, after a few decades they found a flaw in such a case as the censorship of the Georgian language.
Contrary to Alexander Jabadari's recollection, according to which Raphiel Eristavi said to him: I don't know how long I will be a censor. If you have something to print in terms of censorship, present it to me quickly ("Mnatobi", 1934, No. 1-2, p. 273), It is as if Rafiel Eristavi will not fulfill one promise – the promise to print "Bedi Kartlisa" of Nikoloz Baratashvili (I. Imedashvili).
In this case, Raphiel Eristav's employment status was not taken into account - great suspicion and mistrust on the part of the government, which was manifested in his demotion (from the ruler of Samegrelo to censorship) – censorship was a chance for him to maintain his livelihood