მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი
არსენ ბერის კალამს ეკუთვნის წმ. ნინოს ცხოვრების გადამუშავებული რედაქცია, რომელიც მან დემეტრე I-ის (1125-1156) მეფობის ხანაში შექმნა. ამ დროს ქართულ მწერლობაში წმ. ნინოს მოღვაწეობისადმი მიძღვნილი თხუზულების სულ ცოტა სამი რედაქცია არსებობდა („მოქცევაჲ ქართლისაჲს“ მოკლე და ვრცელი ვერსიები, „ქართლის ცხოვრებიში“ – ე. წ. ლეონტი მროველისეული ვარიანტი).
არსენ ბერი მიიჩნევდა, რომ მის დროს ლიტურგიულ პრაქტიკაში გამოყენებული წ.მ. ნინოს ცხოვრებას ამ დანიშნულების თხზულებისთავის შეუფერებელი არაერთი ნაკლი გააჩნდა, კერძოდ, წმინდანის მოღვაწეობა მეფეების შესახებ თხრობასთან იყო შერწყმული, წმ. ნინოს თავგადასავალი გადმოცემული იყო სხვადასხვა მთხრობელის მიერ ქრონოლოგიური თანმიმდევრობის აღრევით.
არსენ ბერი მკითხველს შეჰპირდა აღნიშნული ხარვეზების გამოსწორებას, რაც პირნათლად შეასრულა კიდეც.
არსენ ბერმა „წმ. ნინოს ცხოვრების“ გადამუშავებულ რედაქციას ბოლოში დაურთო ისტორიული ექსკურსი, სადაც გადმოსცა თავისი შეხედულებები ქართლის სახელმწიფოსა და ეკლესიის ისტორიის სხვადასხვა საკითხზე.
ის იზიარებს ქართლის სამეფოს წარმოშობის შესახებ „ქართლის ცხოვრების“ ადრეულ ვერსიასა და „მოქცევაჲ ქართლისაჲს“ ისტორიულ ქრონიკაში დაცულ მოსაზრებას და კატეგორიულად უარყოფს ლეონტი მროველის შეხედულებებს იმავე საკითხზე.
არსენ ბერის საგანგებო ყურადღებას იპყრობს საქართველოს ეკლესიის ისტორიის ისეთი მნიშვნელოვანი მოვლენა, როგორიცაა კათოლიკოსობის დაწესება ვახტანგ გორგასლის მეფობის ხანაში. არსენ ბერი აუცილებლად თვლის მოგვითხროს ანტიოქიის სპატრიარქოს მიერ საქართველოს ეკლესიის სინოდისათვის (ეპისკოპოსთა კრებისთვის) კათოლიკოსის შერჩევისა და კურთხევის უფლების მინიჭების შესახებ.
ავტორი საჭიროდ მიიჩნევს წარმოაჩინოს საქართველოს ეკლესიისა და მისი მრევლის სრული გამიჯვნა ყოველგვარი ერესისგან, მათ შორის, ხატმებრძოლეობის მწვალებლობისგან, რომელმაც მოიცვა თვით საბერძნეთის (ბიზანტიის) ეკლესიაც და განუხრელი ერთგულება „მართალი სარწმუნოებისადმი“.
არსენ ბერი შუა საუკუნეების ქართულ ისტორიოგრაფიაში ერთ-ერთი პირველი ისტორიკოსია, რომელმაც წ.მ ნინოს მოღვაწეობის შემდგომი ხანის საქართველოს ეკლესიის ისტორიის მნიშვნელოვანი მოვლენები ქვეყნის ისტორიის აუცილებელ კომპონენტად გაიაზრა, რამაც შემდგომი განვითარება ვახტანგ VI-ისა და „მეცნიერ კაცთა“ კომისიის ნააზრევში ჰპოვა (XVIII).
საკვანძო სიტყვები: არსენ ბერი, წმ. ნინოს ცხოვრება, საქართველოს ეკლესიის ისტორია, შუა საუკუნეების ქართული ისტორიოგრაფია.

Tamaz Beradze Institute Georgian Studies
Arsen the Monk is credited with a revised edition of the Life of St. Nino, which he composed during the reign of King Demetre I (1125-1156). By this time, at least three versions of works dedicated to St. Nino's life existed in Georgian literature (The Conversion of Kartli in its short and extended versions, and the so-called Leonti Mroveli version in The Life of Kartli).
Arsen the Monk believed that the version of St. Nino’s life used in liturgical practice at the time contained several flaws unsuitable for such a text. Specifically, the saint’s deeds were merged with narratives about kings, and different narrators presented St. Nino’s story in a jumbled chronological order. Arsen promised his readers that he would correct these flaws, which he faithfully accomplished.
At the end of his revised edition of the Life of St. Nino, Arsen the Monk added a historical excursus, where he presented his views on various issues concerning the history of the state and church of Kartli. He endorsed the early version of the origin of the Kingdom of Kartli found in The Life of Kartli and the historical chronicle The Conversion of Kartli, and he categorically rejected the views of Leonti Mroveli on the same matter.
Arsen the Monk paid special attention to significant events in the history of the Georgian Church, such as the establishment of the Catholicosate during the reign of King Vakhtang Gorgasali. He considered it essential to inform readers about the Antiochian Patriarchate’s granting of the right to select and ordain the Catholicos for the Georgian Church’s synod (Council of Bishops).
The author found it necessary to highlight the complete separation of the Georgian Church and its congregation from all forms of heresy, including iconoclasm, which had even spread within the Church of Byzantium itself, and their unwavering loyalty to the "true faith."
Arsen the Monk is one of the first historians in medieval Georgian historiography to conceive of the significant events in the Georgian Church’s history after St. Nino's era as an essential component of the country’s history. This understanding later found further development in the works of King Vakhtang VI and the so-called "Commission of Learned Men" in the 18th century.