ORCID: https://orcid.org/0009-0003-1448-7024
წარმოდგენილი კვლევის მიზანია წარმოაჩინოს კავშირი დასაქმებულთა მოტივაციასა და ორგანიზაციაში არსებული ინტერპერსონალური ურთიერთობების ასპექტებს შორის. მოტივაცია ორგანიზაციული ეფექტურობის აუცილებელი პირობაა. მოტივირებული დასაქმებული ჩართულია სამუშაო პროცესში და დებს მასში მეტ ძალისხმევას, რასაც მოყვება უკეთესი სამუშაოს შესრულება. მაღალ შედეგებს უზრუნველყოფს ისიც, რომ ასეთი თანამშრომელი უფრო კმაყოფილია საკუთარი სამუშაოთი და არის ორგანიზაციის ერთგული. არსებობს სხვადასხვა თეორია, მიდგომა, პრაქტიკული ინსტრუმენტი ამ საკითხთან დაკავშირებით. დასაქმებულის მოტივირება რთულია, რადგან ამ პროცესში ჩართულია მრავალი ცვლადი და ამასთან, ყველა ორგანიზაცია, ისევე როგორც ყველა ადამიანი, უნიკალურია.
მოტივაცია შეიძლება იყოს გარეგანი ან შინაგანი. გარეგანი მოტივაცია წარმართავს ქცევას მატერიალური ან ფსიქოლოგიური ჯილდოების მისაღებად ან დასჯის თავიდან ასაცილებლად. დასაქმებულთათვის ეს ნიშნავს ხელფასს, საკომისიოს, პრემიას, ბენეფიტებს, დაწინაურებას, სტატუსს. ამ დროს ქცევისათვის სტიმულის მიმცემი არის მისი შედეგი. შინაგანი მოტივაციის დროს კი ქცევის თავად პროცესი არის დამაჯილდოვებელი, სასურველი. დღესდღეობით ითვლება, რომ შინაგანი მოტივაცია უფრო ეფექტურია, ვიდრე გარეგანი. დასაქმებულის შინაგანი მოტივატორები შეიძლება იყოს: ავტონომია, პროფესიული ზრდის შესაძლებლობა, საკუთარი თავის მნიშვნელოვნების განცდა, საინტერესო და რთული სამუშაო, თვითრეალიზაცია, ასევე სოციალური გარემო და ურთიერთობები სხვა ადამიანებთან.
ინტერპერსონალური ურთიერთობები მძლავრი მამოტივირებელი ინსტრუმენტია. მაგრამ პრაქტიკულად ხშირად რთულია იმაში გარკვევა, თუ რა ტიპის ურთიერთობები არის ყველაზე სასარგებლო ორგანიზაციული ინტერესებისთვის, რა ტიპის ურთიერთობა მოანდომებს დასაქმებულს იმუშაოს კარგად და გულმოდგინედ. ადამიანთა ეფექტური მენჯმენტი მოითხოვს ცოდნასაც და კრეატიულობასაც, რადგან სოციალური სიტუაცია მუდამ უნიკალურია. თუმცა შესაძლებელია ზოგადი კანონზომიერებებისა და პრინციპების იდენტიფიცირება.
ჩატარდა გამოკითხვა, რომელშიც მონაწილეობდნენ საქართველოში არსებული ორგანიზაციების მენეჯერები, რიგითი დასაქმებულები და ფსიქოლოგები. მათ თხოვდნენ დაესახელებინათ, თუ რის მიხედვით შეიძლებოდა ორგანიზაციაში არსებული ინტერპერსონალური ურთიერთობების დახასიათება. დასახელდა ისეთი განზომილებები, როგორიცაა: პატივისცემა, ნდობა, კეთილგანწყობა, გუნდურობა, ალტრუიზმი, მტრობა, საერთო ინტერესები, დახმარებისათვის მზაობა, მოტყუება, ინფორმაციის გაზიარება, გულწრფელობა, აღიარება, კონფლიქტურობა, სამართლიანობა. საბოლოოდ კი გამოიკვეთა ორგანიზაციაში დასაქმებულთა შორის არსებული ურთიერთობების სამი განზომილება: ავტორიტარულობა დემოკრა-ტიულობა, პარტნიორობა-კონკურენტულობა, ფორმალურობა-არაფორმალურობა.
კვლევის ინსტრუმენტად გამოყენებული იყო კითხვარი, რომლის საშუალებითაც სხვადასხვა ორგანიზაციის დასაქმებულები აფასებდნენ თავიანთ ორგანიზაციაში არსებულ ურთიერთობებს ამ სამი განზომილების მიხედვით და აგრეთვე საკუთარ სამუშაო მოტივაციას. შესაბამისად 24 დებულებისაგან შემდგარი კითხვარი დაყოფილი იყო ოთხ ნაწილად და თითოეულ ნაწილში იყო 6 დებულება, რომელზე დათანხმების ხარისხიც  იზომებოდა ლიკერტის შვიდბალიანი შკალით -3-დან +3-მდე.
გამოკითხვაში მიღებული შედეგები გაანალიზებული იყო სქესისა და ასაკის მიხედვით. გამოყოფილი იყო სამი ასაკობრივი ჯგუფი: 18-28, 29-50, 51-დან. სულ გამოკითხული იყო 360 რესპონდენტი, 60 რესპონდენტი თითოეულ ქვეჯგუფში.
ძირითადი შედეგები იყო ასეთი: მოტივაციის მაღალი დონე უკავშირდებოდა ავტორიტარულობა-დემოკრატიულობის განზომილების უკიდურეს მაჩვენებლებს, განსაკუთრებით საშუალო და უფროსი ასაკის რესპონდენტებთან. პარტნიორული ურთიერთობები დაკავშირებული იყო მაღალ მოტივაციასთან საშუალო და უფროსი ასაკის ქალებისთვის. არაფორმალური ურთიერთობების მაღალი ხარისხი ასოცირდებოდა ძლიერ მოტივაციასთან რესპონდენტთა ყველა ქვეჯგუფში. კვლევაში მიღებულ შედეგებს აქვთ პრაქტიკული ღირებულება, რამდენადაც შეიძლება მათი უშუალო გათვალისწინება ორგანიზაციის მენეჯმენტში.

ORCID: https://orcid.org/0009-0003-1448-7024
The purpose of this study is to observe the relationship between employee motivation and some dimensions of interpersonal relations in the organization. Motivation is a necessary condition for organizational effectiveness. Motivated employees are engaged in the work process and put in more effort, leading to better performance. They are more satisfied and committed to their job and organization. There are various theories, approaches, and practical tools regarding this matter. Employee motivation is difficult, since there are many variables involved in the process, and every organization, like every person, is unique.
Motivation may be extrinsic or intrinsic. Extrinsic motivation directs behavior to earn material or psychological rewards or to avoid punishment. For employees, it means wages, salaries, commissions, bonuses, benefits, promotions, status.  Intrinsically motivated behavior is performed for its own sake, the source of motivation is an employee’s interest or personal wish. Nowadays intrinsic motivation is considered as more effective than extrinsic. An employee’s intrinsic motivators can be: autonomy, professional growth opportunities, a sense of self-importance, interesting and challenging work, self-actualization, being creative, enjoying the job, and also social environment and relationships with people at work.
Interpersonal relationships are a powerful motivational tool. But in practice, it is often difficult to determine what type of relationship is most beneficial to organizational interests, and what type of relationship will encourage the employee to work well and diligently. Effective human resource management requires both knowledge and creativity because social situations are always unique. However, it is possible to identify general regularities and principles.
A survey was conducted, in which psychologists, managers and regular employees of organizations in Georgia participated. They were asked to name how the interpersonal relationships in the organization could be characterized. They were speaking about such dimensions as: respect, trust, benevolence, teamwork, altruism, enmity, common interests, willingness to help, deception, information sharing, sincerity, recognition, conflict, fairness. Finally, three dimensions of the relations between employees in the organization were identified: authoritarianism-democracy, partnership-competition, and formality-informality.
A questionnaire was used as a research tool, through which the employees of different organizations evaluated the interpersonal relationships in their organization according to these three dimensions, a well as their work motivation. Accordingly, the questionnaire, consisting of 24 statements, was divided into four parts, and each part contained 6 statements, the degree of agreement with which was measured on a seven-point Likert scale from -3 to +3. The survey results were analyzed by gender and age. Three age groups were distinguished: 18-28, 29-50, and from 51. A total of 360 respondents were interviewed 60 respondents in each subgroup.
The main results were as follows: a high level of motivation was associated with extreme scores on the authoritarianism-democratic dimension, especially among middle-aged and older respondents. Partnership was associated with higher motivation for middle-aged and older women. A moderately high degree of informal relationships was associated with high motivation in all subgroups of the respondents. The results obtained in the research have practical value, as far as they can be directly considered in the management of the organization.