ORCID: 0009-0006-4175-4804
როგორც ცნობილია, 1832 წლის შეთქმულება, რომელიც მიზნად ისახავდა საქართველოდან რუსეთის იმპერიის განდევნას და საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენას, 1826-1827 წლებში ჩაისახა პეტერბურგში რუსეთში გადასახლებულ ქართველ ბატონიშვილთა წრეში. მათ შორის უპირველესად უნდა დავასახელოთ მეფე ერეკლე II-ის (1720-1798) ვაჟის, თავადაც ქართლ-კახეთის დამოუკიდებლობის აღდგენისათვის მებრძოლი იულონ ბატონიშვილის (1760-1827) შვილი დიმიტრი (1803-1845) ბატონიშვილი. იგი არის ამ შეთქმულების ერთ-ერთი ინიციატორი და ორგანიზატორი, შეთქმულთა პეტერბურგული წრის მეთაური. მან იქ შემოიკრიბა რუსეთში სასწავლებლად ჩასული ქართველი ახალგაზრდები და გაანდო მათ აჯანყების განზრახვა. შეთქმულების უმნიშვნელოვანესი ფიგურაა მისი დაც თამარ ბატონიშვილი (1791-1857), რომელიც მის თბილისურ წრეში მოქმედებდა და რომელსაც დაკისრებული ჰქონდა აჯანყების საერთო ხელმძღვანელობა და გამარჯვების შემთხვევაში საქართველოს დროებითი მართვაც. შეთქმულების გაცემის შემდეგ დიმიტრი ბატონიშვილი „დამნაშავეთა“ პირველ კატეგორიას („შეთქმულების მთავარი დამწყებნი“), ხოლო თამარი - მესამე კატეგორიას („ვინც შეთქმულებაში აქტიურად მონაწილეობდა და ეთანხმებოდა აჯანყების იდეას“) მიაკუთვნეს და გადაასახდეს - დიმიტრი ბატონიშვილი სმოლენსკში, ხოლო თამარი - სიმბირსკში.
შეთქმულების საგამოძიებო კომისიის მასალებში დაცულია დიმიტრი ბატინოშვილის მიერ თამარ ბატონიშვილთან 1831-1832 წლებში პეტერბურგიდან თბილისში გამოგზავნილი წერილები, რომლებიც მეტად მნიშვნელოვანია ამ შეთქმულების ისტორიოგრაფიისათვის. ძირითადად რუსულ ენაზე დაწერილი ეს პირადი წერილები მოიცავს როგორც ოჯახურ ამბებს, ასევე იმჟამად პეტერბურგში მყოფ ან იქიდან საქართველოში დაბრუნებულ სხვა შეთქმულთა მოკითხვისა და მათ შესახებ სხვა ცნობებს. განსაკუთრებით აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ბარათების ტექსტები შეიცავს დაშიფრულ ადგილებს, სადაც გამოყენებულია კოდური სიტყვები და ამდენად ისინი შეიძლება წაადგეს 1832 წლის შეთქმულთა საქმიანობის კონსპირაციის საკითხის - დაშიფრული მიმოწერის გამოყენება სიდუმლო ანბანსა და საიდუმლო მიმოწერის იმ მეთოდთან ერთად, სპეციალური ტრაფარეტის, ე. წ. ჩარჩოს საშუალებით რომ ხდებოდ შეთქმულების თბილისურ და პეტერბურგულ/ მოსკოვურ წრეებს შორის და რომლის ავტორიც თავად დიმიტრი ბატონიშვილია, მისი კრიპტოგრაფიული ასპექტის შემადგენელია.
მოხსენებაში ჩვენ განვიხილავთ შეთქმულ ბატონიშვილთა ამ წერილებს, წარმოვადგენთ მათ ქართულ თარგმანებს, შევეხებით წერილების ადრესანტისა და ადრესატის შეთქმულებაში მონაწილების საკითხს, წერილების ფიგურანტებს - შეთქმულებსა და სხვა პირებს, მოვიყვანთ მათ დაზუსტებულ ბიოგრაფიულ ცნობებს და შევეცდებით დაშიფრული ადგილების განმარტებას. კონფერენციაზე წარმოდგენილი კვლევა, ვფიქრობთ, ხელს შეუწყობს როგორც 1832 წლის შეთქმულების პერიპეტიების, ასევე მე-19 საუკუნის პირველი ნახევრის საქართველოს საზოგადოებრივი გარემოს შესწავლასაც.

Associate Professor at Georgian Technical University
As is known, the conspiracy of 1832, which aimed to expel the Russian Empire from Georgia and restore Georgia's independence, was hatched in St. Petersburg in 1826-1827 in the circle of Georgian noblemen who had emigrated to Russia. First of all, we should mention prince royal (Batonishvili) Dimitri (1803-1845), grandson of King Erekle II (1720-1798), son of prince royal Yulon Batonishvili (1760-1827), who also fought for the restoration of independence of Kartl-Kakheti. He is one of the initiators and organizers of this conspiracy, the head of the St. Petersburg circle of conspirators. He gathered there Georgian youths who had come to study in Russia and confided in them the intention of rebellion. The important figure of the conspiracy is his sister princess royal (Batonishvili) Tamar (1791-1857), who was active in its Tbilisi circle and was entrusted with the overall leadership of the rebellion and, in case of victory, the temporary governing of Georgia. After issuing the conspiracy, Dimitri Batonishvili was assigned to the first category of “criminals" ("the main initiator of the conspiracy"), and Tamar - to the third category ("those who actively participated in the conspiracy and agreed with the idea of rebellion") and were exiled - Dimitri Batonishvili to Smolensk, and Tamar - to Simbirsk.
In the materials of the investigation commission of the conspiracy, the letters sent by Dimitri Batinoshvili to Tamar Batonishvili from St. Petersburg to Tbilisi in 1831-1832 are preserved. They are very important for the historiography of this conspiracy. These personal letters, written mostly in Russian, include family news, as well as other information about other conspirators in St. Petersburg or returning to Georgia from there. Of particular note is the fact that the texts of these letters contain encrypted places where code words are used, and thus they can be considered as a question of the conspiracy of the event of 1832 - the use of encrypted correspondence together with the secret alphabet and the method of secret correspondence between the Tbilisi and St. Petersburg/Moscow circles with a special stencil, so called “Frame” whose author is Dimitri Batonishvili himself is the question of its cryptographic aspect.
In the report, we will discuss these letters of the conspirators Batonishvili, will present their Georgian translations, will touch on the issue of the participation of addresser and the addressee of the letter’s in the conspiracy, the characters of the letters - conspirators and other persons, will provide biographical data about them and will try to explain the coded places. We believe that the research presented at the conference will contribute to the study of the vicissitudes of the 1832 conspiracy, as well as the public environment of Georgia in the first half of the 19th century.